Pošta zdražela, internetové obchody aj bežní ľudia majú problém

0
1720

Poštovné zdraželo už od 1. januára 2013. Išlo o avizované zdražovanie, ktoré podľa samotnej pošty stúplo v priemere až o 13,67 %. Pri bežných zásielkach je to viac. Pošta to odôvodnila tým, že už dlho vzhľadom k rastu všetkých cien ceny nezvyšovala. Naposledy v roku 2009. Napriek dávno známym informáciám si mnohí tento fakt už tieto prvé dni neuvedomili. Aj ja som veselo hádzal zopár listov na rôzne úrady a miesta v obálkach s ešte starou známkou a podobne tak spravili aj mnohí iní. Dlhé rady na poštách ľudí prinútili listy vhodiť do schránky. Pravdepodobne nebudú v prípade úradov doručené. Problém nastal v internetových obchodoch, najmä v menších obchodíkoch, kde až teraz často dochádza ku zmenám. Povianočné uvoľnenie totiž prinieslo aj parádnu šupu po hlave a aj po peňaženke. Ak sa rôznym internetovým obchodom nedarilo doteraz, aj mierny poskok cien v poštovnom + balnom môže mnohé zmeniť.

Zlé cenníky
Aj pani Anna bola zvyknutá na určité poštovné za konkrétny balíček. Podľa toho sa odvíjala aj cena celej zásielky. Po Vianociach ešte nemala objednávky a tak práve dnes zavítala na poštu s piatimi ďalšími. Zostala nemilo prekvapená, keď zistila, že na poštovnom prerába v každom prípade a nebol to malý peniaz. V týchto hodinách práve upravuje cenník poštovného a balného. Podobne sa tak chystá aj pár ďalších eshopov.

Alternatívne služby a motivácia
Obchody využívajúce pre rýchlosť, spoľahlivosť a neraz nadrozmernosť kuriérov nemajú až tak zásadný problém. Súkromní predajcovia a známe siete doručovateľov svoje cenníky nemenili. V médiách sa hovorilo o alternatívnej poštovej službe, ktorá by mohla na trh doraziť. Zatiaľ však o nej nepočuť. Pritom by sme radi. Pokiaľ pošta narieka, že ľudia nemajú záujem o posielanie pohľadníc, nákup známok pre bežné listy a vôbec o komunikáciou papierovou klasickou podobou, pri takom poštovnom sa tomu mnohí ani nedivia. Nástup technológií nemusí celkom vyradiť klasickú poštu. Záleží aj na pošte a dostupnosti takejto služby.

Foto: ilustračné foto z článku o spoľahlivosti našej pošty vo veci doručenia