Ďalšia hyena na Facebooku: popularita cez fotografiu trpiaceho dieťaťa

0
1965

Zvrátený marketing, ktorý sa znova opakuje po nedávnom prípade, snáď nemá konca. Na internete je ďalší pokus získať popularitu a viralitu na príspevkoch Facebooku pomocou srdcervúcich obrázkov trpiacich detí. Pred niekoľkými týždňami to boli stránky s fotografiou popáleného dieťaťa (>), pod ktorým bolo vyhlásenie, že jeden LIKE je jedna modlitba za dieťa. Niečo podobné aj dnes s fotografiou vychudnutého dieťaťa z Afriky (>). Nedokážeme pochopiť, na základe čoho si administrátor týchto svojim spôsobom populárnych stránok dovolili rozhodnúť, že práve ich LIKE na ich fotografiu je skutočnou modlitbou, no nechutné využívanie ľudí takýmto spôsobom nemožno nazvať nie len že slušným, ale vôbec ľudským. Dnešný prípad je na stránke menom SMIECHOTY.

Hyena na Facebooku - fotografia trpiace dieťa

Zvrátene pôsobí už len to, že samotný názov nekorešponduje s tým, čo predviedli včera nahratím fotografie dieťaťa napojeného na prístroje. Príspevok múdro viacero ľudí ohodnotilo ako hlúpy. Iní prehnane reagujú, alebo dieťa ľutujú bez toho, aby existovali a administrátor uviedol zdroj fotografie, príčinu pobytu v nemocnici a odkaz, o čo vlastne ide.

Smiechoty bez smiechu
Stránky s krásnym počtom fanúšikov 133 tisíc by ani nepotrebovali ďalšiu výraznú reklamu a predsa. Útok na city ľudí a pestrej vekovej palety rôznych fanúšikov je to pravé, ako docieliť viralitu príspevku a skupiny (viralita: propagovanie skupiny tým, že na nej reagujete a ďalej reagujú vaši priatelia). Všimli sme si vysoký počet tíneďžerov a najmä žien, ktoré môžu byť mamičkami. Administrátor tak zámerne cielil takýto obrázok, aby zasiahol tam, kam treba. Mnoho užívateľov a tých, čo reagujú si však uvedomujú obsah fotografie viac, ako to, prečo a za akým účelom bola fotografia vydaná.

Smiechoty hyena a trpiace dieťa

Facebook stránky výrazne podporujú najmä portál HOY.cz, z čoho sa dá predpokladať spojitosť, najmä pre fakt, že HOY nepatrí medzi profesionálne weby a po dizajnovej stránke by sme našli stovky podobných a lepších.

Aktualizácia 12. januára 2013: Ďalšie stránky s rovnakou foto a praktikou
Rovnakú fotografiu sa nám podarilo nájsť na ďalšej facebook stránke. Ide o nám už dôverne známe stránky, ktoré vydali fotografiu popáleného dievčatka. V nechutných zvrátených praktikách využívania takýchto fotografií s nezmyselným textom pri fotografii očividne stránka pokračuje.

Choré dieťa na facebooku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ