Populácia starne a vyriešiť to majú prisťahovalci, vraj po vzore západu

0
2191

Názor: Dnes sme boli viacerí prekvapení z článkov, ktoré z autorstva tlačovej agentúry SITA zdieľajú mnohé naše slovenské médiá. O starnutí našej populácie vieme, hovorí o nej aj Návrh Národného programu aktívneho starnutia na roky 2014 – 2020, z ktorého má tlačová agentúra informáciu o riešení starnutia dosť zvláštnou metódou a tým, že slovenské médiá tieto správy kopírujú jedno od druhého, vyvolali vlnu nesúhlasu a podivna. Slovákov sa rodí čím ďalej tým menej, na naše dôchodky nebude mať kto pracovať a tak je nutné problém riešiť. Aj napriek tomu, že v súčasnosti sa ešte neprejavujú tieto skutočnosti nijako výrazne, hovorí sa o riešení pomocou migrácie a prílevu prisťahovalcov. Mám pred očami Aziatov, Arabov, Indov a Rómov, ktorí budú v ďalekej budúcnosti spievať svoje národné ľudové piesne Tota Heľpa, Na trenčianskom moste, Čierne oči choďte spať, pásť ovce, robiť bryndzu, taxikárčiť, vládnuť slovenským obciam, či rovno celej krajine a oni budú možno premýšľať, čo to bol za hlúpy národ pred nimi, že sa nechal postupne vymazať. Nie, týchto pár myšlienok nie je nijako namierených proti cudzincom. Politici, vedci, svetové kapacity, ktoré k nám nedávno prišli radiť, ako máme tento Návrh Národného programu aktívneho starnutia na roky 2014 – 2020 zostaviť po vzore západu, sa čudujú a nevedia si vysvetliť, prečo sa nás rodí menej a našli riešenie. Podľa nich je riešením prijať prisťahovalcov, teda prevažne neprispôsobivých ľudí, iné kultúry, ľudí nevzdelaných, ľudí, ktorí vyvolávajú strach u bežného slovenského obyvateľstva, ktoré v žiadnom prípade nepreučí žiaden príkaz akceptovať niečo takéto. Slovensko je národ obyčajných ľudí, môže za to vláda, všetky vlády doteraz, ktoré z nás robia európskych chudákov, ktorí nemôžu veľa vyskakovať a keď už Slovač nemá nič a ešte k tomu aj hlboko do vrecka, chce toho naozaj veľa, ak chce Slovensko ponechať Slovenskom? Tvrdý úder národnej hrdosti dajú už o pár desaťročí možno obrázky podobné z Londýna, ešte pred rokmi britského, dnes arabského. Ak bude niekto zo Slovákov nesúhlasiť, je jasné, že jeho nesúhlas nič neznamená, ba môže byť aj potrestaný, najmä ak nad našou vládou je ešte aj tá európska.

Rozumné riešenie pritom existuje
Dnešnou zaujímavosťou a najmä prekvapujúcou skutočnosťou však nie je ani tak budúcnosť našej krajiny a Európskej únie, ako irónia v tom, čo je nutné do krajiny vpustiť, aby bolo na dôchodky. Hoci veľké milióny odchádzajú na sociálne dávky tam, kde pracovať na dôchodky nebudú nikdy, no sami ich chcieť budú. Riešenie je jednoduché, žiaľ vláda ho nevidí. Prečo namiesto migrácie nepodporovať bežnú rodinu? Jej význam v spoločnosti? Prečo všetky naše vlády demotivovali mladé rodiny rozrastať sa? Prečo množstvo párov nemôže mať dieťa, pretože majú problém uživiť seba, zachrániť splácanie bytu, ťahajú hypotéku, vešajú sa pod ťarchou dlžôb, alebo chorľavejú od vyčerpania, zo stresu, aby uživili seba a nestíhajú myslieť na dieťa a vôbec zakladanie rodiny? Je prekvapivé, že aktívnu podporu rodiny a pomoc mladým rodinám s bývaním na Slovensku nenájdeme, no pomoc konkrétnym skupinám obyvateľstva áno. Dokonca sa u nás čoskoro má podľa predpokladov prejaviť nástroj odoberania detí, známy zo západu, čo nepôsobí ani trochu utešujúco. Existuje možnosť záchrany populácie prílevom prisťahovalcov a ľudí, ktorí budú mať veľký problém s integráciou a so súžitím s našou pokojnou a mierumilovnou, v každom smere pochopiteľnou kultúrou. Neexistuje však takmer žiadna otvorená úcta k tehotným ženám, pomoc rodinám, ale zárukou je určite šialené 30 ročné trápenie so splácaním hypotéky a trápenie s jediným dieťaťom, ktorého ošatenie, starostlivosť a všetko ostatné vyčerpá finančne aj stresovo rodičov natoľko, že aj zostanú pri jedinom dieťatku. Z dvoch ľudí vznikne jeden, čo je jednoduchý výsledok = -1. Ak dieťa nemali, po ich smrti je jednoduché = -2. Na vyrovnané alebo plusové číslo však nie sú peniaze. Tie putujú inam. Riešenie neriešiteľného, predražené zákazky, neverejné súťaže, rodinkárstvo, úplatky, objednávky 700 EURových vecí za 700 000 EUR a množstvo ďalšieho svinstva rozkráda peniaze. Pritom slušnej rodine by mohla práve dobre mierená pomoc pomôcť vychovať dvoch, troch a možno až štyroch vzdelaných ľudí, úspešných zamestnancov, alebo podnikateľov. Chce to len chcieť. Nie hovoriť migrantom „Vitajte doma“, ale pomôcť vlastnému národu prežiť a podporovať vznik rodiny a jej únosné rozširovanie. Je trendom inšpirovať sa západom, no podpora migrácie a ďalšie západné trendy by naozaj mohli zostať na západe, keďže tam sa tomu možno dokážu prispôsobiť, no nie je povinnosťou každej kultúry a národa prispôsobovať sa rovnakým nápadom aplikovaným na iných. Každý je iný a pre Slováka má vysokú hodnotu vlastná rodina. Túžime pritom po nej mnohí z nás.

Hľadanie riešenia tam, kde nie je, no nevšímať si ho, ak je priamo pod nosom? To je také slovenské! Už náš malý prieskum z roku 2011 medzi priateľmi a 22 pármi dokázal, že 60% z nich odkladá dieťa pre financie až po tridsiatke a že 80% z nich zostáva pri jedinom. Buď preto, že už je neskoro na druhé dieťa, alebo z finančných dôvodov. Tak to sú krásne čísla. Najmä nesedia s 16 ročnými druhorodičkami a inými prípadmi, ktoré žiaľ nemôžeme viac priblížiť.

Ako možno každý čitateľ pochopil, aj u nás by som rád privítal malý prírastok do rodiny. Prvé trápenie je však hypotéka, následne mizerný plat a slabé zázemie, ktoré by sa dalo dieťatku ponúknuť. Aj napriek veľkej snahe a plánovaní však naša vláda nerobí nič preto, aby motivovala do tohto sveta priniesť malého človeka. A ide pritom už o detaily ako je materská, podmienky v práci, utiahnutie hypotéky, utiahnutie životaschopnosti rodiny, vôbec záruka alebo pomoc pre prípad, že jedna vec zlyhá, aby nenastal domino efekt…. a zvyšné doplnenie existenčných problémov nechám na čitateľov. Nepochybne nás je viac, ktorí majú čo povedať.