Poľské mesto Szymbark je ďalšie, ktoré má postavený dom hore nohami

0
3322

V poľskom meste Szymbark majú novú atrakciu. Je ňou drevený domček s oknami, strechou, dverami, interiérom aj schodiskom. Lenže všetko toto je obrátené naopak a aby to nemali stavitelia len tak jednoduché, stavba má aj mierny sklon. Poschodová budova je prístupná aj verejnosti a púta pozornosť všetkých na okolo. Navrhol ju architekt Daniel Czapeski a spoločne s niekoľkými odvážlivcami sa pustili do projektu, ktorým si chceli pripomenúť bývalý režim. Na stavbe boli najnáročnejšie základy.

Szymbark a dom postavený hore nohami

Na prvý pohľad sa to nezdá, no budova, aby vôbec mohla vydržať v takejto polohe a nezrútila sa, je vystužená kovovou spevňujúcou konštrukciu, ktorá je zapustená do pre dom vybudovanej betónovej konštrukcie. Návštevníci sa vo vnútri stretnú so zariadením z doby socializmu, ako inak, všetko je zavesené z podlahy, teda v tomto prípade zo stropu.

Domov obrátených hore nohami je viacero. Našli by sme ich v Dánsku, Nemecku, Holandsku, USA, v Kanade, v Japonsku, ale aj v Bratislave na jednej z obchodných budov neďaleko prístavu.

Foto: furniturefashion.com