Podľa čoho a za čo dostávajú hotely hviezdičky?

0
5756

Cestovatelia sa neraz čudujú, že celkom inak fungujú hotely u nás a inak v Afrike, či v Ázii. Aj sťažnosti klientov na zahraničné hotely často obsahujú text, v ktorom sa porovnáva obsah služieb a vybavenosť našich hotelov s tými, ktoré mali na dovolenke. Jednoznačne treba povedať, že nie sú na vine vždy len hotelieri ale aj dané zákony. Veď napríklad naše ubytovacie kapacity a ich kategórie či triedy podliehajú Vyhláške ministerstva hospodárstva o ubytovacích zariadeniach naposledy vydanej 26. júna 2008, ktorá upravuje a presne definuje ubytovacie zariadenia, ich obsah služieb ako aj rozsah poskytovaných služieb. Záleží teda na krajine a jej zákonoch, ako si kategórie a ich triedy (hviezdy) upravia.

Kritériá pre získanie hviezdičiek
Pokiaľ chce byť hotel X hviezdičkový, musí spĺňať definíciu takéhoto hotela, botela, či penziónu, skrátka ubytovacieho zariadenia, ktorým chce byť. V tom je dokonca zahrnutých aj pár takmer absurdných vecí ako je počet vešiakov, prítomnosť lopatky a uzatvárateľného odpadkového koša, zrkadlo, izba s predsieňou alebo inou izoláciou hluku z chodby a podobne. Na to aby hotel dostal označenie jednou či až piatimi hviezdičkami je nutné, aby teda disponoval zariadením izby, výbavou a ďalšími doplnkovými službami. Týmto to však nekončí. Pre získanie hviezdičiek je totiž nutné dosiahnuť ešte k tomu aj určitý minimálny počet fakultatívnych bodov.

Fakultatívne body a služby
Pre informáciu, ide o body za dispozície hotela, jeho možnosti a zariadenie. Tak napríklad, ak hostel ponúka klientom aquapark, získavajú 30 bodov, za lyžiarsky vlek alebo 18 jamkové golfové ihrisko taktiež. Pokiaľ máte možnosť ako hostia sa pripojiť na internet, hotel získa 10 bodov, tak isto bodov aj za klimatizáciu na izbe,ktorá však napríklad v hoteloch 5 ***** musí byť štandardne k dispozícií aj bez bodov. Za možnosť detských postieľok a DVD prehrávač na izbe je napríklad 5 bodov, no 5 bodov hotel získa aj vtedy ak v reštaurácií ponúka detské menu, opatrovanie detí alebo detskú herňu. Svoju bodovú hodnotu má mnoho prvkov a detailov týkajúcich sa vybavenia izby, hotela, či parkovacích možností a ďalších fakultatívnych možností. Viac o bodoch napríklad tu.

Pokiaľ vás to zaujalo a radi by ste sa dozvedeli viac a podrobne, všetko približujú stránky http://ubytovanie.pro