Pletivo na plote: Ako sa o neho starať a ako ho opraviť

0
336

Čas sa nekompromisne podpisuje na všetkom živom i neživom, preto ani pri plote s pletivom tomu nebude inak. Najmä ak sa jedná o ploty a brány z pletiva pozinkovaného, ​​ktorý po roku začne strácať na lesku. Nepodceňte preto údržbu ani drobné opravy. Môžete sa vyvarovať väčším škodám. Poskytneme vám pár rád ako na to.

Ako pletivo udržiavať

Plot z pozinkovaného pletiva je potreba najmä natierať a to ideálne raz za dva roky. Týka sa to však nielen pletiva samotného, ​​ale aj stĺpikov a podpier. Aj tie sú totiž náchylné ku korózii. U poplastovaného pletiva náter nie je potreba, pretože plast koróziou ohrozený nie je. Stĺpiky a podpery však áno.

Ak je už niektorá z častí plota zasiahnutá koróziou, je potrebné najprv pred natieraním ju mechanicky očistiť, napríklad drôtenou kefou. To však nie je zrovna ľahké, preto sa vždy skúste hrdzaveniu vyhnúť, najmä hrdzaveniu väčšieho rozsahu.

K náteru je potom potrebné použiť kvalitný náter, ktorý zvládne odolať dažďu aj tuhej zime. V opačnom prípade totiž vyjde vaša práca navnivoč.

Drobné opravy pletiva

Pokiaľ nie je plot úplne vypnutý, je vhodné ho znovu napnúť. Aj drobné previsnutie vyzerá nepekne a znižuje funkčnosť plotu.

Pokiaľ sú poškodené plotové stĺpiky či podpery, vymeňte ich za nové. To isté platí pre betónový základ – ak je poškodený, vyberte stĺpik a vybudujte nový základ. Ak je zničené pozinkované pletivo, môže byť buď vymenené (ak je zhrdzavené, potrhané alebo zhnité), alebo opravené (napríklad, ak je čiastočne rozpletené). S opravami ale príliš neotáľajte, a realizujte ich čo najskôr po odhalení závad, inak hrozí ich prehlbovaniu spoločne s rastom výšky škody.

Ak sa chcete vyhnúť častým opravám, vsaďte na známe panelové ploty. Vhodné sú hlavne pre firemné areály a všade tam, kde je potrebná zvýšená odolnosť oplotenia.  Poplastované panelové ploty majú vysokokvalitnú antikoróznu úpravu, ktorá vydrží minimálne až 20 rokov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ