Plastové okná ako dobrá investícia aj ochrana zdravia

0
1544

O výhodách plastových okien existuje toľko článkov a fingovaných reklamných článkov, že by možno bolo skôr zbytočné opäť popisovať rôzne rebríčky úspory a financií, ktoré sa vrátia rozumnou výmenou starých netesniacich okien za plastové. Vlastnosti plastových okien, ich dutých častí, ktoré tvoria izoláciu a momentálne populárna technológia troch skiel, sú skloňované azda v každej možnej kampani predajcov.Pozrite si inzertné noviny, v jedných takých sa nám podarilo nájsť celkovo 52 grafických inzerátov, pričom 18 z nich je na plastové okná, alebo dvere. Všetky ostatné už predstavovali rôzne služby, ponuky práce a podobne. To isté aj v iných novinách. Predajcovia a montéri plastových okien si práve v posledných mesiacoch prichádzali na svoje.

Investície a zdravie?
Zainvestovať do zdravia sa pomocou plastových okien dá. Svoje by o tom vedeli povedať meteosenzitívni ľudia, reumatici a všetci tí, ktorí idú zošalieť ak niekde ťahá a chodia obalení v dekách. Ďalšie dôvody sú tie kedy staré a zlé okná na ľudí padajú, zraňujú ich, alebo pri ich zatváraní otváraní ide o život. Jasné, to už je trochu fantázie navyše, ale ide o nie až takú neobvyklú osobnú skúsenosť. Pokiaľ si domov drží teplo a neuniká cez okná, nerozpaľujú sa radiátori a netreba ani dodatočný ohrievač, ako v niektorých historických, alebo len starších budovách.

Historické budovy majú problém
Ak obývate historickú budovu, alebo budovu, ktorá je súčasťou pamiatkovej rezervácie, historického námestia a podobne, môžete sa pri výmene okien stretnúť s problémom. Zmena vzhľadu budovy a strata historického vzhľadu je považovaná na zmenu vzhľadu, ktorú je nutné konzultovať s pamiatkovým úradom. Žiaľ, je to tak. V niektorých budovách sú skrátka ľudia odkázaní na mrznutie a zlú izoláciou, v iných sa nájde cesta a dohoda. Aj plastové okná dnes môžu mať tvary podobné na starodávne okná. Pozor však aj na problém týkajúci sa pôvodného dýchania interiéru. Namontovaním plastových okien stráca interiér spôsob dýchania a prirodzeného úniku vlhkosti cez okná, ktoré boli inak celý čas drevené. Nové okná prinesú do dlhodobo stáleho priestoru nové podmienky. Preto je tiež dobré takéto kroky konzultovať s odborníkmi a venovať obzvlášť pozor na pravidelné vetranie.

Kde kupovať plastové okná?
Nie sme odborníci, ale len bežní spotrebitelia. Ťažko teda môžeme odporúčať presnú firmu a zároveň sa vyhnúť reklame. Odporúčame však jedno: vždy platí a potvrdia to aj mnohí vaši známi, že dodávateľa a montéra si vyberajte na odporúčanie. Reálne namontované okná a dvere s viditeľnou prácou ľudí sú ako takou zárukou. Mnohé z okien pochádzajú z Poľska, no i ta sa dá nájsť mnoho kvalitných značiek. Slovenskí výrobcovia sa slovenským pôvodom pochvália, lenže nie vždy niečo MADE IN SLOVAKIA musí byť nevyhnutne aj tej najvyššej kvality. Nechajte si poradiť, alebo si pozrite reputáciu firmy medzi známymi, na internete. Nuž a keď už vyberáte, vyberte si také, ktoré majú aj pár vymožeností. Tie, ktoré máme teraz na mysli sú len drobnosťami, no dokážu veľa.

Pár tipov:

  • výborné sú systémy, kde balkónové dvere majú z vonka nejaký spôsob privretia ale nie zabuchnutia dverí. Ich uchytenie. Najmä ľudia, ktorí často idú na balkón by predsa radi chceli dvere za niečo chytiť a nejako ich uchytiť v zárubni, nech sa dookola neotvárajú. Fajčiari tam zasmradia celý byt aj keď nechtiac. (pozor, nejde o otváranie celých dverí z vonka, ale len o rúčku, na ktorú žiaľ možno 50 percent predajcov doteraz nejako zabúdalo.)
  • na okno, ktoré sa neotvára naplno celé a nevykláňa sa z neho je možno vhodné namontovať sieťku proti hmyzu. Výborná vec je neoceniteľná počas letných dní, kedy naplno vetráte a bez rizika komárov a múch. Sieťky montujú na požiadanie. Dokonca však nie všade, preto sa o tom informujte.
  • správne okno má pevne držať, nesmie byť priveľmi zbytočne ťažké a montáž žalúzií je možná buď z vnútornej strany na dosah rúk, alebo z vonka pomocou roletových externých žalúzií. Viaceré firmy poskytujú rovno tieto služby.
  • dobre sledujte polohy okien a vyberajte, čo sa vám hodí. Existuje viacero typov otváraní, klasické, ventilačka, aj menšia ventilačka, kedy sa okno otvorí len na 2 či 3 cm a nedochádza k prievanu počas vetrania.
  • od firiem je celkom zaužívaným trendom, že staré okná si odvezú na ďalšiu recykláciu. Pokiaľ plánujete stavbu skleníka v záhrade, staré okná možno použijete. S odvodom starých niektoré firmy počítajú automaticky, preto ich o zámere použiť informujte vopred.