Paypal opäť zneužili na podvodné emaily fingovaním platieb

0
1121
Paypal opäť zneužili na podvodné emaily fingovaním platieb
Ohodnoť článok

Paypal účet v ČRPaypal, známa internetová banka, ktorá je používaná predovšetkým na platbu tovaru zo zahraničia, je opäť obeťou podvodníka. Ten najnovší podvod vám môže na prvý pohľad privodiť infarkt, no v každom prípade buďte obozretní. Nie vždy totiž môže byť pravda to, čo vyzerá zle na prvý pohľad.

Podvodné emaily
Pri každej realizovanej platbe cez Paypal sa užívateľovi tejto služby objaví v emailovej schránke potvrdenie o platbe. Každý sa vyľaká, ak si nájde v emailovej schránke email s potvrdením o platbe vo výške 500 USD, alebo 743 USD, pritom ju nezadával. V strachu, že o tieto peniaze naozaj prídu, email otvorili a hneď išli kontrolovať svoje konto už viacerí ľudia. Ako vždy, i tu však je potrebná obozretnosť a nedajte sa oklamať. Email vyzerá na nerozoznanie od originálu, má logo, presné naformátované texty. Problémom však je, že neviete o tom, že by ste nejakú platbu realizovali. Paypal síce po potvrdení môže narábať s vašou VISA alebo MasterCard kartou, no nemôže samovoľne posielať peniaze niekomu inému. Jedine ak by sa do vášho účtu niekto dostal a transakciu vykonal. Práve z takejto obavy si prečítate email a možno by ste mu verili aj vy, no pozor. Podvodný email obsahuje odkazy na stránky len podobné na Paypal a využíva toho, že mnohí v snahe si skrátiť cestu kliknú na odkaz v emaile, aby sa rýchlo prihlásili do svojho účtu a overili si stav konta, dôvod platby a komu vlastne peniaze odišli. V zmätku a strachu si vtedy menej ostražití ľudia neuvedomia, že meno a heslo vložili do celkom cudzej stránky, ktorá si oba údaje uložila a už môže pokojne veselo narábať so všetkým, čo od vás získali.

Paypal podvodník
Obrázok: partnerský portál zaoberajúci sa podvodníkmi a nekalými praktikami na webe HOAX.sk

Prvky na podvodnom emaili:

  • prvý dôkaz o tom, že ide o podvod je fakt, e ide o vysokú čiastku a mail vám prišiel napriek tomu, že nemáte Paypal potvrdený, spojený s kreditkou, alebo vôbec hotovosť na účte
  • ďalším dôkazom, že ide o podvod vám musí byť cesta, odkaz zobrazujúci sa celkom dole internetového prehliadača v prípade, ak kurzorom myši prejdete ponad niektorý z odkazov v emailovej správe. Pokiaľ tento odkaz nelinkuje priamo na hlavnú stránku http://paypal.com/niečoniečo, tak ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod

Vo všeobecnosti platí:

  • čokoľvek sa týka Paypal, smerujte vždy cez adresu Paypal.com a nie cez čokoľvek iné.
  • chráňte si svoje konto Paypal výnimočne silným heslom, ktoré si pamätáte len vy a neukladajte si ho do pamäte internetových prehliadačov. V žiadnom prípade tých v kaviarni, v knižnici a podobne. Software na odchyt hesiel nie je mýtus.
  • pokiaľ máte Paypal spojený s kreditkou s vyšším obnosom peňazí, vždy je lepšie Paypal v prípade obáv o peniaze v rámci ostražitosti spojiť s kreditkou nižšieho obnosu, a určite dbať na výmenu hesiel.
  • každý email od Paypal musí v emaili obsahovať odkazy výhradne na Paypal.com a žiadne iné pochybné stránky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ