Parkovanie v Petržalke je groteska, pripomína logickú hru

0
1856

Včera som navštívil ulice Petržalky trochu viac, než obvykle. Bol som tak svedkom obdobia od 18:00 do 19:00 hodiny, kedy mnohí ľudia prichádzajú z práce domov a riešia parkovanie. Až pri sledovaní situácie na parkoviskách pochopíte, prečo sa toľkí ponáhľajú domov. Snažia sa zaparkovať čo najbližšie svojich domov, nech majú auto na dohľad. Chce to ľuďom niekto vyčítať? Auto je druhá najdrahšia vec, ktorú mnohí majú po streche nad hlavou, a starosť o neho je na mieste. Najmä ak je na ňom odkázaná celá rodina. Problém s parkovaním tu je a že je poriadny, to som ani nemusel objavovať veľkú Ameriku. Čo sa ale dalo pozorovať?

Petržalka

Podvečer v okolí Draždiaku…
V predvečerných hodinách sa mnohé ulice začínajú zapĺňať vozidlami. Voľné parkovacie miesta sa zapĺňajú veľmi rýchlo a je zreteľný výraz štastnej tváre u každého, čo nájde voľné parkovacie miesto bez problému (hrubý konár vrážajúci do okna, rozbité sklo niekde pri kolesách, či zle zaparkovaný sused.) Aj bývalé ihrisko, alebo skôr provizórne spravené parkovisko je celkom rýchlo zaplnené autami. Smerom na Technopol bolo umenie nájsť voľné parkovacie miesto a hoci nejde o nič nové, cudzinec by sa na to celé pozeral úplne inak. Miestni sú však zvláštne ohľaduplní voči iným. Pokiaľ sa na parkovacích miestach zastavilo niekoľko áut a už nie je kam, je ešte šanca zaparkovať pozdĺžne pred nimi. bez zatiahnutej ručnej brzdy sa dá auto odtlačiť. Podobne to funguje aj na veľkých sídliskách napríklad v Ostrave. Vyzerá to zaujímavo, ak chce majiteľ vyparkovať zablokované auto, vytláča niekoľko ďalších pred ním tak, že to pripomína logickú hru (link), kde sa posúvajú rôznym spôsobom tehličky, no vždy len jedným smerom alebo naspäť. Lenže tu je to realita. Miesta je tu naozaj málo, obyvateľov odkázaných na vlastnú dopravu naozaj veľa. Už koľké metropoly pochopili, že ak má mesto metro (MHD ktorej trvá len pár minút prejsť obrovskú vzdialenosť bez čakania, zápch a zdržaní), aj ľudí s autami je menej, majú väčšiu chuť niekam cestovať, ak je metro najrýchlejšie a pod. Ani parkovacích miest, či parkovacích domov nie je veľa.

Petržalka

Ak teda niekto hovorí o tom, že v Petržalke je problém s parkovaním, nehovorí to len tak. Posúvanie áut a parkovanie na tesno je tu celkom bežné. Mal som možnosť postrehnúť viacero situácií, kedy boli skrátka miestni ohľaduplní voči iným. Zvyknutí na tento druh parkovania skrátka už majú v sebe skúsenosti. Akonáhle sa podobná situácia objavuje v iných mestách, už to také hladké nie je. Určite o tom viete svoje, môžete sa vyjadriť v komentároch. Ako je to u vás?

Foto: len na ilustráciu, vlastné.