Outdoorfilmy.sk – pre filmárov príležitosť, pre divákov bezplatné filmy online

0
958
Outdoorfilmy.sk – pre filmárov príležitosť, pre divákov bezplatné filmy online
Ohodnoť článok

Každý neobyčajný a zaujímavý projekt si zaslúži, aby o ňom ľudia vedeli. Nás naposledy zaujal slovenský portál s celými dokumentárnymi, cestovateľskými, športovými a všeobecne outdoorovými filmami, ktorý ponúka ešte ďaleko viac. Hlavným cieľom tohto projektu, ako sme sa dozvedeli od zodpovednej osoby a hlavy projektu, Juraja Lukáša, bolo už v úvode pomôcť začínajúcim filmárom, aby ich filmy nezapadali prachom. Najmä v prípadoch, kedy filmár do náročnej práce prípravy svojho diela vložil veľa, no video neuspelo na súťaži, na festivale, a podobne. Portál tak ponúkol priestor pre čoraz väčší počet videí od slovenských autorov, ktoré by inak svet nemusel nikdy spoznať.

Dnes portál funguje ako databáza rôznych filmov, každý týždeň sa objavuje nový prírastok zo slovenskej alebo českej produkcie, prípadne zo zahraničia so slovenskými titulkami. V každom prípade však slovenský návštevník rozumie všetkým videám a filmom, čo je pri videoportáloch vlastne jedinečnosť. Celkovo by ste dnes v databáze našli 130 filmov od 80 autorov. Keďže mnohé filmy sú dlhšie a ľudia vítajú aj menšie projekty, minulý rok pribudla aj sekcia krátkych filmov, ktorých je viac ako 160.

outdoorfilmy.skPraktickosť nechýba
Čo už sa dá amatérskymi filmami priučiť? Nie, tu nejde čisto o amatérske filmy. Na mnohých pracujú skúsení autori, so žiaľ obmedzeným rozpočtom, ale za to veľkou chuťou, fantáziou a odhodlaním. Viaceré z nich možno považovať aj za pomoc. Neraz sa dá totiž dozvedieť niečo viac o horolezectve, o cudzích miestach, kultúrach. Úplnou novinkou je príprava seriálov, ktoré mienia v blízkej dobe prostredníctvom videa vyučovať fotografovanie, outdoor varenie a ďalšie praktické témy. Na to, aby ste mohli sledovať filmy nie je potrebná žiadna registrácia, žiadne poplatky a už vôbec nie nejaké členstvo. Chcete sa naučiť nakrúcať filmy, hľadáte odpovede, ako vôbec nakrúcať, čím, aké sú najčastejšie chyby pri filmárčine a ďaleko viac tém sa preberá v článkoch.

Autorská stránka veci
Podobných portálov by sme našli na internete ďaleko viac. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Mnohé ostatné, či priam všetky zvyšné by sme zaradili do skupiny využívajúcich obsah iných bez ich vedomia, alebo priameho zámeru. Outdoorfilmy.sk má v tomto výhodu. Samotní autori videí a filmov prichádzajú za portálom a materiál je tak publikovaný so všetkými právami. Sprístupnené sú s najmenšími rizikami nedostupnosti videa pre odstránenie z dôvodu porušenia autorských, či distribučných práv.

Projektu úroveň nechýba
Zrejme každý pochopil, že v prípade projektu Outdoorfilmy.sk, zrejme nepôjde o úplných amatérov. V priebehu posledného roka podporili niekoľko cestovateľských a outdoorových podujatí, organizujú workshopy s outdoorovou a filmárskou tematikou. Len na tento rok je ich na pláne niekoľko. Vzhľadom na výnimočnosť, zaujímavosť a ojedinelosť obsahu, sa stránky Outdoorfilmy.sk objavujú aj v dnešnom článku. Ak sme na niečo podstatné zabudli a patríte medzi návštevníkov tohto portálu, doplňte nás.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ