Doporučujeme alebo Odporúčame? To prvé slovenčina nepozná

3
6711

My si sami v redakcii priznávame, že v našich článkoch je možné nájsť mnoho chýb. Nie sme dokonalí. Sú však aj takí, čo hrajú na absolútne dokonalých, alebo by ste u nich chyby čakať nemali a predsa u nich nejaké nájdete. Slovenský jazyk je ovplyvňovaný z každej strany a v niektorých oblastiach si ľudia radi mýlia cudzie výrazy za svoje. Najviac sa v našom jazyku nachádza čechizmov. Napríklad rohlík, doporučujeme, patro, kolečko, slúchatka, a stovka ďalších. Čo je smutné, niektoré čechizmy majú priveľkú obľubu na stránkach bánk, poisťovní, na stránkach vlády, rôznych obchodov a napríklad aj na jednej podstránke sme.sk. Ako sme spomenuli, sami robíme mnoho chýb, ale české slovo v čistom slovenskom texte je ako päsť na oko, najmä pre uši a na pohľad taktiež. Z nejakého dôvodu sme dnes mali čas pripraviť niekoľko obrázkov, ako vyzerá české slovo „Doporučujeme“ v slovenskom texte, kde by po správnosti mal byť tvar „Odporúčame“ (odporúčania, odporúčať, odporúčať). Doporučený môže byť totiž na Slovensku len list a doporučená len zásielka, posielať sa dá doporučene a ak ich je viac, hovoríme im že sú to doporučené zásielky. Jedným z najčastejších miest, kde počuť „Doporučenia“ je rádio a televízia najčastejšie v prípade vyjadrení zubárov, pediatrov, lekárov a rôznych vedeckých odborníkov.

Galéria: Niekoľko príkladov častého výskytu slova Doporučujeme:

Screenshot webu - Doporučujeme Odporúčame odporúčania

Screenshot webu - Doporučujeme Odporúčame odporúčania

Screenshot webu - Doporučujeme Odporúčame odporúčania
Screenshot webu - Doporučujeme Odporúčame odporúčania

Screenshot webu - Doporučujeme Odporúčame odporúčania

Screenshot webu - Doporučujeme Odporúčame odporúčania

Článok nie je útokom voči nikomu konkrétnemu, ani proti konkrétnemu webu. Ide len o súhrn miest, kde sa uvádza pravopisná chyba, azda každému slovenčinárovi bijúca do očí a uší viac, než ostatné chyby. Je ale zaujímavé sledovať na koľkých miestach si toto konkrétne slovo pletú. Dajte si pozor naň aspoň vy.

3 KOMENTÁRE

  1. Ahojte, mne slovanske jazyky neprekazaju. Vadi mi anglictina a cudzie vyrazy, ktore trepeme do kazdej sfery rozhovorov a clankov. Niekedy sa mi zda, ze uz ani nezijem na Slovensku!!!
    Zaujimave, ze napr. francuzski a ini, ale aj ceski jazykovedci vedia najst ekvivalenty pre moderne a novodobe slova prichadzajuce zvonka, ale nasi nie. Co robi JULŠ?
    Napr. my mame vsetky sporty v anglictine, zatialco Cesi maju kopanou a košíkovou atď. Francuzi maju savoir-faire namiesto know-how, ordinateur namiesto computer atď.

  2. no tiež som prekvapený kolko ľudí si na web zavesilo DOPORUČUJEME. Medina tour cestovka ktorá vraj dostala nejaké prvé miesto ale nechápem po svojich strašných skúsenostiach za čo vlastne, tak aj tá ma niekde dole vysvietené Doporučujeme. keby t bol aspoň preklad zlý z češtiny, ale oni nemajú Medina tour v Čechách. To ministerstvo a banky ma dojalo. A SME? Presne ako tvrdíš július. Skús na SME blogovať a znechutí ťa to, lebo každý neomylný jedinec ti príde dokázať, že píšeš zle a nemáš pravdu.

  3. to ministerstvo vnutra je úžasné. a SME.sk tiež. Hlavne že ťa tam zj**ú keď máš chybu ty

ZANECHAŤ ODPOVEĎ