Oplatí sa kreditná karta? Odpoveď nie je ľahká

0
2462

1

Zvažujete, že si vo vašej banke zaobstaráte kreditnú kartu, no nie ste si istí, či je to správny krok? Kreditné karty sú v podstate spotrebné úvery na čokoľvek. Zadlžovanie je nezodpovedné a práve kreditná karta robí nakupovanie jednoduchšie. Každá minca má však dve strany a aj vlastnenie kreditnej karty môže byť pre vás výhodné. Ako však viete, či ste práve vy typ na vlastnenie karty, z ktorej môžete vyčerpať viac, ako mesačne zarobíte?

Kedy sa kreditná karta oplatí?

  • Pri cestovaní v zahraničí
  • Pri prenájme auta
  • Ak máte výhodný cashback
  • Ak potrebujete finančnú istotu
  • Ak za kreditku neplatíte

 

Ak často cestujete do zahraničia, kreditnú kartu naozaj privítate. Ak spávate v lepších hoteloch, určite viete, že kreditku potrebovať budete. V každom hoteli totižto budete požiadaní, aby ste zaplatili základný depozit, ktorý vám bude neskôr vrátený. To isté platí aj v prípade prenájmu auta doma i v zahraničí a depozitu sa jednoducho nevyhnete ani tu.

 

Kreditná karta sa stáva naozaj výhodnou vtedy, ak ste odmeňovaní za platbu kartou, a to vo forme cashbacku. Čo je cashback? Za každú zaplatenú čiastku vám bude naspäť na kartu pripísané určité percento z platby (napríklad 1 %). Ak budete kreditnou kartou platiť často a väčšie sumy, odmeňovanie sa vám naozaj oplatí. Ak potrebujete mať finančnú istotu, a preto zvažujete používanie kreditnej karty, uistite sa, že za jej vedenie neplatíte. Takto si zabezpečíte peniaze pre prípad núdze, no kartu môžete mať pokojne uloženú doma v zásuvke. Ak je zadarmo, vôbec vás to nemusí trápiť.

2

Kreditná karta je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Na slovenskom trhu máme množstvo bánk, ktoré vám za splnenie ich podmienok radi doprajú finančnú istotu, ktorú toľko potrebujete. Pamätajte si však, že vždy budete musieť peniaze na kartu vrátiť, a preto ich míňajte s rozvahou. Kreditná karta môže prísť naozaj vhod, najmä pri platení rôznych depozitov a záloh v službách, no aj vtedy, ak sa vyskytnú nepredvídateľné situácie, kedy budete potrebovať okamžite finančnú pomoc a istotu.