Niagarské vodopády na čínsky spôsob

0
2654

 

niagara-falls-397831_1280

Niagarské vodopády, jeden z najkrajších prírodných úkazov sveta, sú obdivované turistami z rôznych častí sveta. Po najnovšom majú konkurenciu v Číne, kde nájdeme takisto fascinujúci obraz krásy vytvorený práve vodopádmi. Má to však jeden háčik a my vám prezradíme aký.  

Sila prírody vytvára odjakživa tie najkrajšie diela na celej planéte, no ani architekti sa nemajú za čo hanbiť. Dokazuje to aj jedinečný projekt zrealizovaný v blízkosti mesta Kunming, ktorý prináša dokonalú scenériu. Nejde o žiadny mrakodrap, nákupné stredisko ani inú budovu, ale o umelo vybudované vodopády. A nikoho neprekvapí, ak sa budú považovať za náprotivok slávnych vodopádov zo zámoria.

 

Megalomanský projekt z Číny

Niektoré kroky čínskych vedcov a architektov vytvárajú dojem, že sa vytrvalo ženú za cieľom ovládnuť počasie a prírodu. Po riadených zásahoch vedúcich k vyvolaniu zrážok a projektoch spojených s tvorbou slnečného žiarenia prišla na rad výstavba umelých vodopádov. Prvý plán realizácie ukazoval, že pôjde o megalomanský projekt s investíciou zhruba 120miliónov eur,  ktorý oživí mesto a na mapu Číny sa zapíše veľkými písmenami. Odvážny zámer sa nakoniec podarilo splniť a v súčasnosti majú obyvatelia Kunmingu na dosah neodolateľnú šou.


Vodopády dosahujú 400 metrov

 Možno to bola sama majestátnosť Niagarských vodopádov, ktorá inšpirovala autorov veľkého čínskeho diela. Tí využili finančný potenciál investície naplno a rozhodli sa pre megaprojekt, ktorého výsledkom sú 400 metrové vodopády. Táto veľkosť z nich robí jeden z najväčších obrazov padajúcej vody na celom svete, akurát si treba odmyslieť hlavnú nevýhodu, ktorou je ľudský faktor podieľajúci sa na vybudovaní diela. Je jasné, že čaro prirodzene vytvorených vodopádov to nenahradí a v porovnaní s tými prírodnými sa na nich bude pozerať kriticky.

 water-81221_1280

Čínska architektúra nepotrebuje súťažiť

 Aj keď niektoré zdroje označujú projekt umelo vybudovaných vodopádov ako snahu krajiny vyrovnať sa USA, tento názor je ďaleko od pravdy. Architektúra síce prináša celkovú prestíž pre danú krajinu, no z tohto pohľadu je najľudnatejší štát sveta už dlho vo vedení, veď čínske mestá v posledných rokoch vybudovali mnoho unikátnych diel. V tomto prípade bolo cieľom tvorcov spomínané oživenie prostredia a nájdenie riešenia pre prípad dlhotrvajúceho sucha.

 

Význam umelých vodopádov pre región

Bolo by smiešne, ak by niekto utrácal desiatky miliónov výhradne kvôli prestíži a konkrétnou investíciou by sa nesnažil o splnenie nejakého významného účelu. Podobne to je aj v prípade realizácie týchto vodopádov, takže opakujeme, že prioritou iniciátorov bolo skrášliť Kunming a priniesť nejaké užitočné riešenie pre prípadné sucho postihujúce daný región. Vodopády veľké 400 metrov poskytujú dosť vlahy, čo upokojí miestnych poľnohospodárov a v prípade nepriazni počasia im pomôže s dopestovaním úrody.

 

Uvidíme, čo ešte kreatívni čínski architekti vymyslia, pretože v posledných rokoch odvádzajú skvelú prácu a darí sa im veľmi dobre. Umelé vodopády patria k ďalším vrcholom roboty týchto umelcov a môžu byť dobrou inšpiráciou pre všetkých kolegov zo zahraničia. Ocenenia hodnou je ich schopnosť pomôcť mestu odolať prípadnému suchu, ktoré občas ohrozí oblasť a spôsobí v nej výrazné škody. Zdá sa, že Číňania našli možný recept a navyše opäť prispeli k rozvoju architektúry. Niagarské vodopády tak majú vážnu konkurenciu, síce umelú, no o to viac zaujímavú.