Plánované obchodné centrum v Dubaji nebude najväčším na svete

0
2548
Courtesy Dubai Holding.
Courtesy Dubai Holding

Od plánu postaviť v Dubaji najväčšie obchodné centrum na svete sa nakoniec upúšťa. Stavba svetového obchodného centra by podľa pôvodného plánu vyšla Spojené arabské emiráty na 73 miliárd dolárov. Návrh pôvodne zahŕňal centrálnu monštruóznu stavbu a asi stovku hotelov a ďalších menších budov okolo nej.

Kvôli reakciám investorov bol projekt nakoniec prepracovaný a chystajú sa nové plány na tri osobitné nákupné strediská, ktoré navyše nebudú ani vystavané v tom istom čase.

„Investori majú záujem o racionálne projekty. Chcú peniaze investovať efektívne a užitočne,” vyjadril sa Moragn Parker – hlavný riaditeľ projektu Mall of the World.

dubaj 2

Zdá sa, že Dubaj sa teda nedočká najväčšej klimatizovanej zóny sveta. Obrovské obchodné centrum sa malo v podstate stať klimatizovaným mestom s rozlohou 7 km2, v ktorom ulice s príjemnou teplotou počas leta chráni zaťahovacia strecha.

„Klimatizácia celej stavby nie je finančne únosná. Navyše to nie ja ani zodpovedné voči životnému prostrediu,” vysvetľuje prehodnotenie a zmenu plánov Morgan Parker.

Budovy troch obchodných centier budú podľa nového plánu dostatočne blízko seba, aby ani v letných horúčavách návštevníkom nespôsoboval presun medzi nimi problémy.

Nový plán stále zahŕňa viac než 800 000 metrov štvorcových obchodného priestoru butikov, obchodov a supermarketov. Okrem toho by tu malo vyrásť 35 úradných budov a 8 000 bytov (vrátane luxusných apartmánov, študentských bytov a ubytovania pre personál a obsluhu obchodného centra).

Napojenie na miestnu dopravu vyrieši 22 východov z obchodnej zóny vrátane vstupov do metra, k električkovým a autobusovým zastávkam a napojenia na cyklistické chodníky.

Nasledujúca ilustrácia poskytuje náhľad na umiestnenie obchodnej zóny v centre Dubaja.

dubaj 3

Zdroj: whatson.ae

ZANECHAŤ ODPOVEĎ