Nový trend na Facebooku: hlúposti, ktoré vyžadujú like a komentár

0
2791

Predstavte si, že vás na ulici osloví muž s tým, že ak zdvihnete ruku a poviete celú abecedu, obloha sa zmení na červeno. Vy len zo zábavy a zo zvedavosti dvíhate ruku a už recitujete „á, bé , cé dé, é, ef…“ a podobných je okolo vás stovky, či až tisícky. Ten chlapík sa na vás dobre zabáva a váš neúspech ani za svet neodradí ďalších, čo prichádzajú a dvíhajú ruku po vás. Asi s takouto nejakou logikou prichádza na Facebooku nový trend tupých a absurdných hlúpostí, ktoré sľubujú nejaký jav a kúzlo, no nič sa nedeje. Dennodenne narážame na príspevky, ktoré sľubujú blikanie pozadia na facebooku len vďaka tomu, že niekto dá LIKE na fotografiu a napíše heslo. Objavili sme už pred časom príspevky, ktoré sľubovali po napísaní svojho mena rozšírený profil. Nový trend sa stáva čoraz viac populárnejším, o čom svedčí aj rôznorodosť príspevkov tohto druhu, ich nelogickosť a aj vysoké počty ľudí, ktorí sa nechajú nachytať a príspevkom veria. Najpopulárnejšie sú tie, kde neprezradia, čo sa má stať a či sa vôbec má niečo stať. A v tom je ten vtip. Veľký počet z nich svoje komentáre časom odstráni, no obrovská časť ľudí z nich ho tam necháva a prezentujú sa tak ako tí, čo naleteli priamo so svojim menom.

Daj LIKE a napíš 9, sleduj čo sa stane
Takéto slogany, ktoré vás majú prinútiť k akcii, aby ste získali niečo viac, kúzlo, zmenu komentovaného obrázka, alebo nejakú tajnú nešpecifikovanä akciu, sú postavené na hlavu. Ide totiž o neaktívny nepremenlivý obrázok vo formáte JPG, ktorý nemá žiadnu funkciu, rovnako ako komentár pod ním. Facebook neumožňuje na bežnej stránke robiť žiadne väzby na nejaké iné scripty a nastavenia. Neexistuje, aby ste pod nejakou fotografiou len „lajkovaním“ a komentovaním s niečím konkrétnym dosiahli nejakú zmenu, kúzlo, alebo ak chcete nejakú akciu. Je to nemožné. Veľký počet ľudí sa len typicky necháva oklamať a následne je pre zábavu ostatným.

Hlúposti na Facebooku

Naše staré známe stránky, ktoré sa podvodne vyhlasujú za oficiálne stránky interpreta známeho ako EGO, sú v skutočnosti len podvodné stránky využívajúce azda všetky podvodné praktiky, ktoré na Facebooku sú. Aj napriek k tomu, že sa stránkam vyhýbame, posielate nám opakovane príspevky a tipy na upozornenia pred novými praktikami, ktoré sa ako na potvoru objavujú stále na týchto jednych stránkach. Aj tu môžete objaviť tento trend. Zdá sa nám totiž, že stránky „Žijeme len raz“ sledujú viacero podvodných stránok v zahraničí, prípadne kopírujú trendy iných špekulantov.

Podvodník na Facebooku

Kým jedna časť ľudí je zvedavá a príspevok napíše presne podľa zadania, existujú aj takí, čo svoju úprimnosť dajú patrične najavo. Vzhľadom k dostupnosti týchto príspevkov ich nebudeme retušovať. Retušované sú len priezviská vzhľadom na možné výtky dotknutých osôb, ktoré naleteli.

Poďakovanie za námet patrí Norike.