Nový pápež František sa rozhodol šokovať svet aj získať si jeho dôveru

0
1524

Pápež FrantišekŠokom bolo odstúpenie pápeža Benedikta XVI. Celý svet bol nadšený, keď bol zvolený František, ale ani ten so šokovaním neprestáva. Prvý šok pre verejnosť bol ten, keď si odmietol na inauguráciu obuť tradičné červené topánky, ale nechal si svoje čierne. Takisto zlatý prsteň je veľmi skromný, zobrazený je na ňom obraz sv. Petra s loďkou a sieťou ako symbol pokračovania tradície prvého pápeža a nebude vyrobený tradične zo zlata, ale z lacnejšieho striebra a bude iba pozlátený.

Zdá sa, že František je naučený žiť bez luxusu a tomu sa budú musieť naučiť aj cirkevní hodnostári. Pre mnohých z nás to bolo prekvapenie, avšak on iba bojuje za návrat k zásadám, ktoré hlásal Kristus.

Odmietol papamobil i rezidenciu
Najprv odmietol papamobil, aj keď ešte nie je rozhodnuté, či tak bude nastálo nakoľko ochranka protestuje proti tomuto rozhodnutiu. Keď sa však prišiel pozrieť do svojej novej rezidencie, zistil, že je priveľká a tak chce využívať iba dve izby. Takisto nebol spokojný ani s honosným kreslom vo svojej pracovni a požiadal o jeho vymenenie za obyčajné.

Šokovanie pokračovalo aj na Veľkú noc. Na Zelený Štvrtok išiel do väznice aby umyl nohy 12 väznom – z čoho boli dve ženy a jedna z nich dokonca moslimka. Priniesol im dokonca aj veľkonočné vajíčka a tradičný koláč v tvare holubice.
V sobotu viedol vigíliu vzkriesenia Pána a skrátil jej trvanie o pol hodinu.
V nedeľu v požehnaní Urbi et orbi – teda Mestu a svetu pozdravil veriacich iba v taliančine miesto šesťdesiatich jazykov. Rozprával hlavne o mieri a láske. Nerobilo mu problém ani vyjsť medzi dav a pobozkať chorých ľudí či malé dieťa.

Ospalá cirkev získava na popularite
Zdá sa, že nový pápež, ktorý si medzi časom získal popularitu cirkví po celom svete, hneď od úvodu dáva najavo, že je tu pre ľudí a nebráni sa kontaktu s nimi presne tak, ako sa mu nebránil do zvolenia. Miesta, kde do inaugurácie pracoval na neho spomínajú ako na férového a srdečného šéfa, alebo spolupracovníka. Dokonca možno v jeho prípade hovoriť, že ak cirkev potrebovala v modernej dobe symbol a vierohodnú osobnosť na svojom čele, nemohla vybrať lepšie.
Čím vás prekvapil nový pápež najviac?