Nové označovanie pneumatík prináša lepší prehľad vlastností aj úsporu

1
578
Nové označovanie pneumatík prináša lepší prehľad vlastností aj úsporu
Ohodnoť článok

Ak plánujete prezúvať, vedzte, že podľa európskej smernice je na trhu nové značenie pneumatík, ktoré dáva spotrebiteľom podobne ako pri chladničkách, mrazničkách či práčkach niekoľko informácií o kvalite a vlastnostiach. Každá z hlavných vlastností (spotreba/inak povedané valivý odpor, ktorý pôsobí na spotrebu a odolnosť vonkajším vplyvom/inak povedané priliehavosť pneumatiky k mokrej vozovke) má označenie podľa kategórie od G po A, pričom A je označenie najlepších vlastností a G najhorších. Výberom vhodných pneumatík je totiž možná aj úspora paliva a docielenie iných jazdných vlastností. Treťou hodnotou je hlučnosť. Prehľadné značenie je novinkou, ktorá do sveta nejasných vlastností a rôznych označovaní prináša prehľadnú a pre laika pochopiteľnejšiu možnosť získania informácií. Na základe smernice z Európskej únie sa tak s rovnakým označením stretneme po novom v celej EÚ u každého predajcu.

Čo nové označenie prináša?
V prvom rade ide o rýchlu možnosť získania informácií o vlastnostiach pneumatiky. Ich nasadenie by malo byť pre spotrebiteľa zárukou, že kupuje výrobok s danými vlastnosťami. Pre spotrebiteľa tiež bude možné okamžite porovnať cenu a vlastnosti medzi inými pneumatikami, čo doteraz nebolo možné a vydedukovať hodnoty len z popisu bolo nemysliteľné.

Na nálepke musia byť údaje:

  • kategória valivého odporu/úroveň spotreby
  • kategória odolnosti voči vonkajším vplyvom/priliehavosť k mokrej vozovke
  • hodnota decibelov/hlučnosť
  • označenie presnej smernice EÚ

Okrem povinných údajov môžu byť uvedené aj niektoré ďalšie údaje, ako logo výrobu, presné označenie výrobku a rozmerov, ale nič neobmedzuje aj ďalšie ako fotografia pneumatiky, kontaktné údaje, pole pre cenu a podobne.

Hodnoty sa o pár rokov môžu zmeniť
Keďže technologický vývoj v oblasti pneumatík a materiálov neustále prebieha a pracuje sa na nových prvkoch a vlastnostiach, bude sa upravovať aj táto tabuľka a jej pomer. To však príde až v roku 2016, kedy sa opäť budú kontrolóri a určené odborné komisie budú zaoberať postupom vo vývoji. V daný rok však bude pomer medzi pneumatikami vždy rovnaký a v prípade predaja starších pneumatík po spomínanej zmene triedenia, sa zmeny a získania novej tabuľky dočkajú aj tieto staršie pneumatiky.

1 komentár

  1. S nových značením na pneumatikách som sa zatiaľ nestretla. Naštudovala som si čo najviac informácií, ale nepodarilo sa mi nájsť nikde ešte pneumatiky s týmto značením, ešte asi predajcovia vypredávajú pneumatiky z minulej sezóny.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ