Nočné šichty môžu spôsobiť rakovinu

0
1812

Súvis medzi nočnými zmenami a oslabeným zdravím je známy už roky. Ľudia, ktorí pracujú v noci, častejšie trpia cukrovkou, obezitou, zhoršenou plodnosťou, infarktami a nádormi. Vedci sa domnievali, že za zvýšené riziko vyvinutia chronických ochorení môžu narušené prirodzené biologické hodiny tela, no nevedeli presne určiť, aké procesy sa pri práci za tmy narúšajú.

61383345 - exhausted overworked businessman lying with his head on desk at his office, panorama

Americkí vedci však nedávno zistili, že telá ľudí, ktorých zamestnanie im káže nočné šichty, tvoria až o 80% menej látky, ktorá sa podieľa na oprave našej DNA. Podľa nich to znamená, že sa v telách týchto ľudí neodohrajú kľúčové procesy ako je obnova buniek, ktorá by v noci mala prebiehať prirodzene.

Príčinou bude zrejme nedostatok melatonínu, teda spánkového hormónu, ktorý je tradične významne nižší u ľudí, ktorí spia počas dňa. Dr. Parveen Bhattiová tvrdí, že ak je človek v noci hore, znižuje sa tým schopnosť tela opraviť a odstrániť oxidatívne poškodenie DNA. „Ak je bledosť v noci pravidlom, môže to zvýšiť riziko rakoviny v rôznych častiach tela,“ dodáva.

Štúdia pozorovala 50 nočných pracovníkov a merala u nich hladinu látky zvanej 8-OH-dG, ktorá sa do tela vyplavuje počas opravy DNA. Keď pracovníkov testovali počas dennej zmeny, zistili, že hladina látky narástla až o 300%.

Vedci zhodnotili, že ľudia, ktorí pracujú na zmeny, by mali brať hormonálne doplnky. „Teraz sa treba zamerať na výskum melatonínových doplnkov u nočných pracovníkov. Môžu totiž predstavovať spôsob, ako u týchto ľudí znížiť výskyt potenciálne karcinogénnych poškodení DNA,“ uzatvára Dr. Bhattiová.

Čítajte tiež:

Elon Musk chce na Marse vybudovať miliónové mesto

Právna poradňa: Následky neplatného skončenia pracovného pomeru II.

Nová bionafta môže poháňať aj váš starý diesel

 


Zdroj:http://www.telegraph.co.uk/science/2017/06/26/night-shift-work-may-stop-body-repairing-daily-damage-dna-trigger/