Súvis medzi nočnými zmenami a oslabeným zdravím je známy už roky. Ľudia, ktorí pracujú v noci, častejšie trpia cukrovkou, obezitou, zhoršenou plodnosťou, infarktami a nádormi. Vedci sa domnievali, že za zvýšené riziko vyvinutia chronických ochorení môžu narušené prirodzené biologické hodiny tela, no nevedeli presne určiť, aké procesy sa pri práci za tmy narúšajú.
Americkí vedci však nedávno zistili, že telá ľudí, ktorých zamestnanie im káže nočné šichty, tvoria až o 80% menej látky, ktorá sa podieľa na oprave našej DNA. Podľa nich to znamená, že sa v telách týchto ľudí neodohrajú kľúčové procesy ako je obnova buniek, ktorá by v noci mala prebiehať prirodzene.
Príčinou bude zrejme nedostatok melatonínu, teda spánkového hormónu, ktorý je tradične významne nižší u ľudí, ktorí spia počas dňa. Dr. Parveen Bhattiová tvrdí, že ak je človek v noci hore, znižuje sa tým schopnosť tela opraviť a odstrániť oxidatívne poškodenie DNA. „Ak je bledosť v noci pravidlom, môže to zvýšiť riziko rakoviny v rôznych častiach tela,“ dodáva.
Štúdia pozorovala 50 nočných pracovníkov a merala u nich hladinu látky zvanej 8-OH-dG, ktorá sa do tela vyplavuje počas opravy DNA. Keď pracovníkov testovali počas dennej zmeny, zistili, že hladina látky narástla až o 300%.
Vedci zhodnotili, že ľudia, ktorí pracujú na zmeny, by mali brať hormonálne doplnky. „Teraz sa treba zamerať na výskum melatonínových doplnkov u nočných pracovníkov. Môžu totiž predstavovať spôsob, ako u týchto ľudí znížiť výskyt potenciálne karcinogénnych poškodení DNA,“ uzatvára Dr. Bhattiová.
Čítajte tiež:
Elon Musk chce na Marse vybudovať miliónové mesto
Právna poradňa: Následky neplatného skončenia pracovného pomeru II.
Nová bionafta môže poháňať aj váš starý diesel