Nová bionafta môže poháňať aj váš starý diesel

1
1049
Nová bionafta môže poháňať aj váš starý diesel
5 (100%) 1 vote

Bionafta

Bionafta vyrobená z rastlinného materiálu je k životnému prostrediu šetrnejšia než klasická nafta získaná z ropy. Nafta predávaná v EÚ musí v súčasnosti obsahovať aspoň 7% tohto alternatívneho paliva. Jeho širšiemu využitiu stojí v ceste fakt, že má oproti klasickej nafte odlišný bod varu a vyžaduje si špeciálne upravené motory.

54420336 - gun petrol in the tank to fill. car refueling concept.

To sa však môže zmeniť. Nemeckí vedci prišli na spôsob, ako upraviť látky získané z rastlín tak, aby sa výsledné palivo privádzalo do varu pri teplote ako klasická nafta. Podobné procesy existovali už predtým, no ich obrovskou nevýhodou bolo, že sa pri nich spálila značná časť samotného paliva.

Vedúci najnovšieho výskumu, Lukas Gooßen a jeho tím, využili katalyzátory, ktoré umožňujú vykonávať tieto procesy pri nízkych teplotách s využitím iba minima energie. Tým, že skombinovali tri katalyzátory, sa im podarilo namiešať z etylénu a metylesteru repkového oleja bionaftu s rovnakým bodom varu ako má ropná nafta. Repkový oplej je bežná surovina na výrobu bionafty a etylén je uhľovodík, ktorý možno ľahko získať z rastlinného etanolu či bridlicového plynu. Do komerčného predaja výslednej bionafty je však ešte ďaleko – náklady na vyrobenie prvej várky sa pohybovali okolo sumy 1000 eur za liter.

„Donedávna boli odlišné body varu čosi ako neprekonateľná prekážka. Tú sme zdolali. Teraz je na mieste otázka, ako vytvoriť katalyzátor, s ktorým to pôjde lacnejšie.“

Čítajte tiež:

Ako mozog ovplyvňuje sexualitu

S týmto návodom na žehlenie si šaty už nepripálite

Ako drony za päť rokov zmenia svet

 


Zdroj: https://www.livescience.com/59520-biofuel-works-in-regular-diesel-engines.html

1 komentár

  1. Samotná nafta ako taká je vyčerpateľný zdroj energie. Dnes už Volvo oficiálne prehlásilo, že upúšťa od výroby spaľovacích motorov a začne sa zaoberať vývojom elektromotorov a hybridov. Takže alternatívy k nafte už idú do záhuby. Nie je to cesta budúcnosti, nakoľko automobilky majú regulácie kvôli životnému prostrediu. Vývoj nafty môžete vidieť aj tu http://www.finviz.com/futures_charts.ashx?t=CL&p=m1, kde je zrejmé, že od roku 2009 nafta klesá na hodnote.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ