New Yorker – odevná značka nepochádza z New Yorku, ale…

0
3240

new yorker módaNew Yorker je v súčasnosti známou a úspešnou módnou značkou aj na Slovensku. Špecializuje sa na módu pre mladých, džínsy, športové a bežné oblečenie pre mladých ľudí. Má imidž, ktorým nôže zaujať a úspešne prilákať svoju cieľovú skupinu. Otázne však je, že naozaj pochádza New Yorku. Prekvapivo pochádza z Nemecka.

Made in Germany
New Yorker vznikol v roku 1971 v nemeckom meste Flensburg. Toto mesto nie je veľkomestom, nachádza sa na severe pri hraniciach s Dánskom a od New Yorku ho tak delí niekoľko krajín a Atlantický oceán. Firma od svojho založenia neustále napreduje a rastie. Oficiálne stránky uvádzajú počet až 16 000 zamestnancov a 4 milióny zákazníkov každý rok.  V 39 krajinách Európy majú viac ako 10 000 predajní a to vrátane Slovenska.
Na Slovensku je 27 predajní. Ide o mestá Malacky, Bratislava, Trnava, Dunajská Streda, Nové Zámky, Levice, Nitra, Piešťany, Trenčín, Žilina, Lučenec, Poprad, Košice, a ďalšie.

Flensburg je viac než zaujímavý
Samotné mesto Flensburg je naozaj lákavé, najmä po stránke historickej. Najsevernejšie mesto Nemecka je v tesnej blízkosti dánskych hraníc, ba dokonca v minulosti patrilo Dánsku. Od roku 1460 do roku 864 bolo toto mesto druhým najväčším dánskym prístavom po Kodani. Zmena nastala po vojne v roku 1864, kedy sa táto časť dostala pod nadvládu Pruského kráľovstva.

Zaujímavou je aj história počas II. svetovej vojny, z ktorej je najzaujímavejší jej záver. V roku 1945 sa admirál Karl Donitz stal ríšskym prezidentom po smrti Adolfa Hitlera. Vymenoval ho totiž ešte predtým svojim zástupcom. Ako nový prezident utiekol aj s vládou sem na Námornú akadémiu, čím sa na celý týždeň stalo mesto sídlom vlády Tretej ríše.
Najbližšie významné mestá k Flensburgu sú 86 kilometrov vzdialený Kiel a dánsky Odens vzdialený 92 kilometrov. Zvláštnosťou mesta je, že je jedno z mála, kde sa používa skôr dánsky ojedinelý pozdrav moi moi (používané podobne ako „bye bye“). Väčšina obyvateľstva je nemecká, no dodnes v ňom nájdete mnoho dánskych mien a viacero pamiatok kôr dánskej, ako nemeckej architektúry a vôbec vplyvu v tomto smere.

Foto: newyorker.de/sk