Neviete čo kúpiť pod stromček? Vyriešia to aj poukážky

0
1137

Obchodné centrum Central a jedna z predajníPokiaľ si netrúfate vybrať topánky otcovi, šaty sestre, alebo kabelku svojej mame, stále existuje aj alternatíva v podobe darčeka, ktorý si priamo vyžiadajú a ide tak o dohodu, kedy je síce jasné, že darčeky nenosí Ježiško, ale aj prekvapenia, ktoré môže byť buď zlé, alebo dobré, sú zväčša tie pozitívne. Ak však predsa len neviete, čo niekomu kúpiť, no predpokladáte jeho vkus, či obľúbenú značku, stále sa dá vec vyriešiť pomerne ľahko. Nákupom poukážky.

Sú takmer všade
V priebehu roka 2013 a 2014 sme si robili prieskum, ktorý vznikol z pôvodného reálneho záujmu kúpiť poukážky ako darček, pri ktorom si sami vyberiete hodnotu, obchod, no nekupujete konkrétnu vec. V priebehu týchto rokov sme nakupovali poukážky v rôznych druhoch obchodov a prekvapivo z celkového počtu približne 100 obchodov bola možnosť poukážok v 90 z nich. Obchodné centrá Eurovea, Avion, alebo Zlaté Piesky disponujú rôznymi predajňami, ktoré poukážky bez problémov vystavia. Niektoré značkové predajne odevov to majú komplikované, keďže je potrebné zavolať hlavného manažéra, ktorý prinesie hrubý šanón a každú poukážku starostlivo eviduje. Takéto prípady boli celkovo tri. S poukážkami prichádzajú aj predajne, ktoré otvorili pri otvorení OC Central svoju prevádzku ako absolútne novinky. Na Slovensku sú bežné predajne, ktoré sa vyskytujú v blízkosti seba opakovane. Napríklad Deichmann, Takko, KIK a podobne. Kým v KIK sme sa pred rokom nedostali k poukážke, predajne Takko a Deichmann ich ponúkajú. Cenu si určíte sami v desiatkach eur a platné sú kdekoľvek na Slovensku. Nie ste tak odkázaní na konkrétnu lokalitu. Konkrétne sumy sa dajú zaistiť aj formou poukazu v rôznych supermarketoch od Tesco po Billa a podobne. Tento druh výmenného poukazu je dostupný na informáciách. Pri ťažkom výbere toho, čo kúpiť mužovi so záujmom vŕtania sa v záhrade je dostupnosť poukážok vo vami zadanej hodnote v Baumaxe a zároveň aj v Hornbachu. Ich poukážky sú robené formou vlastného papiera, na ktorý majú vlastnú tlačiareň. Väčšina odevných značiek a obuvi využíva plastové karty formátu ako kreditná karta. V súčasnosti pred Vianocami najvýraznejšie svoje karty propaguje odevná značka H&M. Veľmi profesionálny a pripravený prístup a pekné zabalenie predviedli pracovníčky odevnej značky Zara v centre Batislavy, pričom nešlo len o kartičku, ale aj pekné balenie vo forme malej papierovej taštičky. Poukážky majú už azda všade. Kde ich nemajú, tam to treba skúsiť a pýtať si ich.

Na poukážku aj zájazdy
Na poukážku sa dajú kúpiť aj zájazdy. Najideálnejším nápadom, skôr ako kúpiť a vybrať dovolenku za niekoho iného, je mu venovať poukážku v určitej už uhradenej hodnote. Každá väčšia cestovná kancelária svojim klientom vyhotoví poukaz v konkrétnej hodnote, dokonca je možné využiť pokojne aj sumu 347 EUR a poukaz v tejto hodnote môže obdarovaný využiť pri nákupe, pričom je preukázanie touto hodnotou brané ako úhrada v danej sume. Poukážky tohto typu sa v poslednom čase kupujú pre mladomanželov, napríklad keď sa rodina spojí, prípadne rodičom sa spoja deti.

Ich výhody:

  • Výhody poukážok a kariet sú, že nahradzujú peniaze obdarovaného a stačí len doplatiť
  • Cenu si často určujete vy
  • Dobre skladovateľné a ukrývateľné pred odhalením
  • Vyhnete sa kúpe nesprávneho darčeka

Ich nevýhody:

  • Niektoré majú obmedzenú platnosť, pozor na to
  • Niektoré majú obmedzenú výšku kreditu
  • Často pri nákupe za menej, ako je hodnota, zvyšok prepadá, pretože z poukážok sa nevracia
  • Niektoré obchody môžete požiadavkou stále aj dnes zaskočiť, hoci to ponúkajú. Mali sme takéto prípady celkom dva medzi odevnými značkami a jeden medzi potravinami. Zmätok a neistotu vystriedala záchrana v podobe manažéra, ktorý vedel ako na to.

Myšlienka na záver: Poukážka je výborným marketingovým nástrojom. Jej nákupom totiž zaviažete obdarovaného, že pre jej uplatnenie bude nútený vyberať nie obchod a značku, ale konkrétnu predajňu, alebo sieť predajní. Poukážkou od firmy ABCD teda obdarovaného pošlete do predajní a pobočiek ABCD. Aj preto niektorí predajcovia podporujú predaj poukážok rovnako, ako svojho bežného tovaru.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ