Neverte súťažiam o mobily na Facebooku za zdieľanie a lajk

0
2257

Narazili ste na súťaž na Facebooku, ktorá bez uvedenia sponzora a kontaktu propaguje súťaž o drahý mobil? Každý z nás na niečo podobné narazí aspoň 3x ročne. Aby ste vyhrali drahý mobil postačí, aby ste zdieľali fotografiu, a dali link na nejakú stránku. Nenapadlo vám, že od momentu, kedy ste dali „like“ neznámej stránke, ste vlastne len súčasťou veľkého stáda oklamaných ľudí, na ktorých ryžuje niekto iný? Áno. Zdvihli ste počet fanúšikov neznámej stránke, ktorá začína rásť, začne ponúkať svoj priestor na reklamu a zarobí na tom práve podvodník, ktorý vás oklamal vymyslenou súťažou o mobil. Vy ste si naozaj mysleli, že vám dá niekto mobil za pár klikov myšou? Čítajte pozorne a nedovoľte zarobiť podvodníkom.

Píšeme o tom znova
Niekoľko krát sa nám podarilo odhaliť konkrétne prípady podvodníkov a pri zhruba 50 prípadoch súťaže o mobily, ktoré vyžadovali like a zdieľanie išlo v 100% o podvodnú súťaž. Od začiatku júla sa nám podarilo infiltrovať k správcovi takýchto stránok, ktorému sa podarilo opakovane prekecnúť, keď sme sami pred tým priznali, že sme organizovali niečo podobné. Áno, tieto podvodné súťaže neprinášajú žiadneho skutočného výhercu. Žiaden mobil a ani čisto len prázdne krabičky na mobily usporiadateľ nikdy nevlastní a mimo svoj mobil ani nevlastnil. V každom jednom prípade ide skrátka o podvod, vďaka ktorému sa darí niektorým stránkam rásť. Vyžiadať od ľudí like, ďalšie šírenie fotografie pomocou zdieľania a tým sa podieľate na viralite, inak povedané šíriteľnosti, celého príspevku a podvodu vy sami. Tie najúspešnejšie podvodné súťaže o neexistujúci mobil dosahujú tisíce oklamaných ľudí. To všetko píšeme už v prvom článku, kde sú spomenuté hneď dva typy nebezpečných súťaží. Ten prvý zrejme nezabral dostatočne na to, aby otvoril oči všetkým podvedeným ľuďom.

Mobily a podvodné súťaže

Jeden z posledných príkladov
Jeden z príkladov za posledné dni nalákal niekoľko tisíc ľudí na zdieľanie podvodnej súťaže. Samozrejme, najlákavejšie kúsky budú Samsung a iPhone. Údajne akési nepredané kusy mobilov čakajú na svojho nového majiteľa. Príspevok žiada, aby ho ľudia zdieľali a dali like na stránku. Ľudia ako cvičené opice počúvajú, no podozrivé na neznámej súťaži bez sponzora (mimochodom Facebook prísne zakazuje podobné súťaže bez bližšieho popisu a mimo aplikácie) nie je nikomu nič. Len nám na tom niečo smrdí. Tá istá fotografia sa totiž objavuje v rôznych súťažiach už viac ako dva roky. Nájdete ju aj na stránke AMAZON.COM. Stačí vám? Zhodou okolností presný počet kusov v súťaži? Ale no tak!

Čo potrebujete teda vedieť?

  • nemrhajte časom, súťaž je podvod
  • nič nevyhráte a ani nikto z vašich priateľov, systém je tak vytvorený a výhercom je fingovaný účet, či organizátor sám
  • zarobia na vás iní
  • zosmiešnite sa pred všetkými, čo vedia, že ide o podvod