Nepáčia sa vám bicykle ponúkané v obchodoch? Postavte si vlastný – príbeh Roba a TRUEBIKE

0
8699

1

Pohľad na bicykel s 36-palcovými kolesami, ktorý „pristane“ vedľa vás, vám vyrazí dych. Je pravdou, že to nie je typ bicykla, ktorý by sa na Slovensku (ale ani vo svete) vyskytoval bežne, a predsa sa tu vyrába a dá sa zohnať.

Ako sa to všetko začalo

Na začiatku to bola fascinácia veľkými kolesami a túžba vlastniť takýto ojedinelý kúsok. Nebolo to však jednoduché. Tento unikátny kúsok sa sériovo nevyrába. Jedna z mála možností je objednať si 36-tku s titánovým rámom na mieru až z Ameriky, čo nie je žiadna „low costová“ záležitosť. Potom, ako Robo kontaktoval všetkých výrobcov, ktorých sa mu podarilo vo svete nájsť, sa rozhodol, že si ju postaví sám. Objednal prvé diely a jeho predstava sa začala postupne zhmotňovať. Jednotlivé časti sa museli objednať od rôznych dodávateľov z UK, USA a Českej republiky. Vzhľadom na technické vzdelanie sa Robo rozhodol, že rám si navrhne sám. Pár dlhých zimných večerov, kopec pokreslených papierov  a pomaly sa začal rysovať prvý.

2

Prvý bajk

Najtvrdší oriešok celého nápadu bolo nájsť „profíka“, ktorý dokáže Robovu predstavu uskutočniť. Trvalo pár mesiacov, kým sa našiel ten správny človek – výrobca rikší a rôznych atypických vozidiel sa nadchol pre jeho nápad a  spolupráca bola na svete. Prvý rám bol robustný a výborne dopĺňal masívne kolesá. Neskôr ale v praxi zistili, že je príliš ťažký a museli ho prerobiť. Cieľom bolo dostať sa pod 18kg, pričom samotné kolesá vážia 10 kg.

 3

Ide sa na ostro

Druhýkrát sa Robo „pohral“ s každým detailom. Hotový návrh posunul bratovi, ktorý zhotovil 3D model. Ešte simulácia zaťaženia, vzájomných pohybov jednotlivých častí, nejaké kontrolné výpočty a výkresy sa mohli tlačiť.

4

Truebike

Po pol roku kreslenia a počítania a trištvrte roku výroby, Truebike uzrel svetlo sveta. Začala sa fáza testovania priamo v teréne, napríklad na Račianskej časovke a MTB Green Bike maratóne. Ešte sa našli posledné detaily, skôr „kozmetické“ úpravy , ktoré sa odstránili a výroba prvých štyroch prototypov mohla konečne začať. Výsledok môže posúdiť každý sám na  www.truebikes.eu.

Truebike_3x9SLX_03

A prečo vlastne 36 palcov?

– Ľahšia prejazdnosť: to, čo je pre 26-tku a 29-tku prekážka, je pre 36-tku malina. Obrubníky, kamene, korene ale aj schody sa zrazu menia na malé nerovnosti terénu, ktoré si na veľkých kolesách sotva všimnete.

– Väčšia zotrvačnosť: po pár záberoch pedálmi naberie takú rýchlosť a zortvačnosť , že akýkoľvek menší bicykel stratí „dych“.  Potom stačí len vychutnávať. Samozrejme brzdiť treba trochu skôr 🙂

– Zaujímavá ovládateľnosť

6

Vďaka nižšie položenému ťažisku tela vo vzťahu k osi kolies sa 36-tka ovláda… povedzme, že inak, zaujímavo.

Aj napriek tomu, že sa niekomu môže zdať taký bicykel trochu ťažkopádny a príliš veľký, čo má určite aj svoje nevýhody, napr. nezmestí sa do hociktorého výťahu, tak v konečnom dôsledku je to niečo, čo sa určite oplatí vyskúšať. A teraz je táto možnosť prístupná nielen za veľkou mlákou ale aj u nás, na malom Slovensku.

 

Ďalšie informácie a fotografie na www.truebikes.eu

 

Poznáte podobné príbehy a zaujímavých ľudí z vášho okolia? Napíste nám na redakcia@zaujimavosti.net a radi vás vyspovedáme ….teda ich 🙂