Najvzdialenejšie okraje a stred Slovenska v Google Street View

0
3606

Naše Slovensko je nádherné. Keby sme ho chceli prejsť celé, potrebovali by sme pár týždňov dovolenky a poriadne veľa peňazí na účte, ktoré by padli za obeť na benzín. Stále by bolo čo objavovať. Naposledy si zaumienil prejsť celé Slovensko Google. Rozhodli sme sa tak trochu skontrolovať, či táto jedna z najúspešnejších firiem na svete, naozaj prešla všetky známe miesta. Pochopili sme, že všetky mestá sa na Google Street View objavili. Vysoké Tatry nemajú cesty, no dostali sa tam aj také miesta, ako najsevernejšie, najzápadnejšie, najvýchodnejšie, alebo najjužnejšie miesto? Nie vždy, takže sme vybrali aspoň tie najkrajnejšie, ktoré sa do Street View dostali. Na spestrenie ešte prikladáme stred Európy a stred Slovenska.

Najsevernejšie miesto
Najsevernejšie miesto nasnímané s Google Street View sa nachádza nad Oravskou Polhorou a ide o budovu hraničného priechodu, nad ktorou je reklama na lacné palivové drevo.


Zväčšiť mapu

Najvýchodnejšie miesto
Najvýchodnejším miestom, ktoré je nasnímané na Googli je okraj obce Nová Sedlica v malom cípe, ktorý sa vráža do Ukrajiny. Nájsť tu môžete typický slovenský vidiek, zelené lúky, pekné počasie, príjemnú aprílovú jar, kedy ani tráva nie je vysoká, zem ešte nezarastená burinou. Dokonca jedna babička zo svojej záhradky sleduje, čo to za mimozemské auto zavítalo až do Novej Sedlice a na túto opustenú cestu…


Zväčšiť mapu

Najjužnejšie miesto
Miesto na mape Slovenska položené najjužnejšie zo všetkých miest je obec Patince tesne pri Dunaji, známa predovšetkým pre svoje kúpalisko a pokojné bývanie v typicky juhoslovenskej (rozumej maďarskej) obci na Slovensku.


Zväčšiť mapu

Najzápadnejšie miesto
Za najzápadnejšie miesto na mape Slovenska by sme považovali Záhorskú Ves, avšak tam sa autíčku so sférickou panoramatickou rýchlokamerou zájsť nechcelo. To najzápadnejšie miesto, ktoré je možné s Google Street View na slovenskej mape navštíviť sa nachádza v blízkosti obce Láb v okrese Malacky. Ide o križovatku v takmer pustom poli, ktorá má dva smery. Jeden na Záhorskú Ves zostal odignorovaný, druhý vedie až pod obec Jakubov, rovnako v okrese Malacky.


Zväčšiť mapu

Stred Slovenska
Absolútny stred Slovenska má byť Ľubietovský Vepor, vrch v Poľane. Samotná Ľubietová je pomerne slušne nasnímaná a tým sa vám otvára pomerne pekná a zelená obec so šťastím na slušné počasie počas snímania, viditeľný je nejeden pamätník v obci, historické budovy aj novostavby, nehovoriac o krásnej zelenej prírode.


Zväčšiť mapu

Stred Európy
Absolútnym stredom Európy vypočítaným geometricky má byť kostol v obci Kremnické Bane. Google sa ku kostolu nedostal, no na jednom zábere ho je predsa len vidieť.


Zväčšiť mapu