Najšikmejšia veža nebola tá v Pise, ale zvonica z Nemecka

0
2485

Je to zvláštne, ale k niektorým zaujímavým faktom sa človek dostáva až vtedy, keď už nie je platný. Po celé desaťročia, kedy sa človek aj vďaka médiám viac začal zaujímať o zahraničie a zaujímavosti zo sveta, sme si mysleli, že to šikmá veža v Pise je tou najšikmejšou stavbou na svete. Nakoniec to nebola pravda. V roku 2012 v Spojených Arabských Emirátoch postavili zámerne najšikmejšiu vežu, aby prekonala všetky ostatné, no ani o nej nebude teraz reč.

Najšikmejšia je veža v Nemecku
Celkom sa totiž zabudlo na fakt, že aj v Nemecku majú šikmú vežu a to ešte viac šikmejšiu, ako je tá v Pise. Opäť táto zvláštnosť nebola zámerom, ale spôsobilo ju znova podložie, na ktorom bola stavba postavená. Povedzme teda, že zámerne šikmá veža zo Spojených Arabských Emirátov sa nebude počítať, ešte nad Pisou by podľa správnosti mala byť veža zvonice z protestantstkého kostola v Suurhusene, ktorá je naklonená do uhlu 5,2° pričom uhol veže v Pise prekonala o 1,3°.


Aj na Slovensku máme šikmú vežu

Nezabúdajme však, že aj na Slovensku máme šikmé veže. Do tretice ide o taktiež stavbu, ktorá doplatila na svoju polohu a podmáčanie podkladov. V každom prípade však ide o naklonenia veží, ktoré sú zabezpečené pred ďalším sklonom a poškodením. Nuž ale čo sa týka slovenskej rarity, vedeli by ste uhádnuť, v ktorej obci pri Bratislave je naklonená kostolná veža? Už na pohľad voľným okom vidieť sklon. Viac info možno nájsť aj na hamuliakovo.cestovanie.biz