Naivná, pestrofarebná a gýčová Aqua sa zmenila v temnú a nudnú

3
1743

Mnohí si iste spomínate na neuveriteľne lacnú, popovú tzv. žuvačkovú hudbu produkovanú dánsko-nórskym zoskupením Aqua. Ich piesne boli stelesnením pestrofarebného gýču, no oslovili svojho času milióny. Debutový album Aquarium z roku 1997 bol však hudobným trhákom. Takmer všetky vydané singlové nahrávky (Barbie Girl, Doctor Jones, Turn Back Time) boli hitmi číslo 1 po celej Európe, Austrálii i Japonsku.

S druhým albumom Aquarious z roku 2000 už ale dieru do sveta neurobili a publikum dalo prednosť kvalitnejšej produkcii. Dokonca sa im prestalo dariť aj na domácej scéne. V skupine dochádzalo k osobným problémom, ktoré sa prenášali aj do práce (hoc nebola nikdy kvalitná). V štvorčlennej skupine chodila speváčka Lene snáď s každým, až sa nakoniec nemohli vôbec zniesť a skupina ohlásila koniec. Vydali ešte album najväčších hitov v roku 2002 Cartoon Heroes: The Best of Aqua spolu s nevydanými skladbami a každý sa pobral vlastnou cestou.

Speváčka Lene sa venovala sólovej kariére, ale už jej debutový album prepadol a tak sa živila kde mohla, dokonca i hraním. Ostatní členovia dopadli podobne. Možno práve preto sa po rokoch, keď z nich emócie opadli, pokúsili o návrat a v roku 2009 vydali ďalší album hitov a začali koncertovať.

S novým materiálom prišli až tento rok. Album Megalománia vyšiel na konci septembra. Ide o tanečný mainstreemový pop, ktorý sa odklonil od predchádzajúcej tvorby hlavne tým, že ho doprevádzajú temné, do čierna ladené depresívne klipy. Hudobne sa jedná opäť o nenáročné hopsáky bez kvality. Skupina má asi stroj času, lebo sú stále v roku 1997, aj keď teraz je už o 14 rokov viac. Zmutovaný hlas 38-ročnej speváčky je doslova na smiech. Niektorí by skutočne urobili záslužnejšiu prácu, ak by sa venovali zmysluplnejším veciam.
Prvým singlom je nahrávka How R U Doin? a druhým je Playmate with Jesus s ešte temnejším videom. Že by sa skupina snažila o prechod z jedného extrému do druhého?

3 KOMENTÁRE

  1. nesedí mi ten hlas k tak starej babe. dnes tie počítače vedia spraviť aj z britney super spevacku pritom nazivo je to strasne. to bude tento pripad isto. pocitac a nic viac len pocitac.

  2. To vieš, Kajo, sto ľudí sto chutí. Ja som vždy bral Aqua hudbu ako gýčovú, ale na dobu kedy bola:
    – bola zábavnú,
    – plnila dieru chuti po infantilnosti a tanečnej zábave.
    Teraz to ale tiež nie je zlé 🙂

    8Sin: myslím, že tu nie je priestor pre domýšľanie vážnych faktov a ich vymýšľanie. Pokiaľ nejaké fakty, aké uvádzaš ako vymyslené Kajo v článku spomína, nebude to z jeho hlavy. Alebo?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ