Motorkári na cestách a večné dva pohľady na ich prítomnosť a jazdu

0
1591

Motorkári sú na cestách večne nevyriešenou témou. Na jednej strane sú práve oni, ktorým sa neustále dejú krivdy, vodiči automobilov ich nerešpektujú ako plnohodnotných užívateľov ciest. Oni sú obviňovaní z kolízií s motorkou skôr, ako sa nájde pravý vinník. Lenže na druhej strane a priznajme si to, všetci milovníci dvoch kolies, je motorka silný stroj, ktorý sa príliš obmedzuje pri pomalých a predpisových rýchlostiach. Ak to zvláda, tak prečo nepridať? Čuduj sa svete, následne vznikajú situácie myšičiek na cestách, predbiehanie, šialená rýchlosť a praskot, keď jeden rýchly exemplár presviští 200km/h v úseku, kde sa všetci na rovnej ceste ťahajú 90km/h, alebo mnohé situácie, kedy stojíte ako prvý na červenej a zozadu si to pred vás medzi 6 autami a krajnicou tlačí neisto kolísavá ťažká kubatúra, až sa pichne pred suverénne vás…

motorka a dve plné čiary - doprava

Výborné situácie zažívame aj v centre hlavného mesta, či na okrajoch. Len dnes ráno v pruhu, kde to nemôžete čakať, lebo také niečo skrátka neexistuje, sa z poza vás vyrúti cez dvojitú plnú motorka a pichne si to pred vás tam, kde nie je ani miesto. Brzdite, hoci len na chvíľu, pretože motorka s neprehliadnuteľnou EVČ vyrazí znova a znova cez dvojitú plnú jazdiac v protismere, aby znova rovnako prekvapila nejakého vodiča v správnom pruhu, keď sa mu nečakane pichne do pruhu.

Celý deň je však poznačený šialenstvom na cestách, kde v tomto čase je podstatné percento vozidiel na maďarských cestách na dvoch kolesách. Preto zvýšte opatrnosť. Spôsob, akým jazdia prekonáva aj slovenské, aj keď občas medzi motorkármi na maďarských cestách je práve DS, SC, KN, NR a pár ďalších. Za pár mesiacov sa skončí motorkárska sezóna a podaktorí schováme stroje do garáží. Iným sa odľahčí pohotovosť a oči v strehu. V každom prípade na čas opäť stíchne nenávisť a určite vzájomné nepochopenie tohto neriešiteľného problému.

Na záver si neodpustím jeden vtip:
Na preskúšaní v autoškole sedí už skúsenejší muž, ktorého sa skúšajúci pýta:
– „Na križovatke nefunguje svetelná signalizácia a nie je určená hlavná cesta. Z prava ide auto, zľava električka, vy idete priamo. Kto má prednosť?
– „Motorkár!“ odpovedá razantne žiak
– „Nie. Na druhej ukážkovej križovatke sú štyri vozidlá a jedna stopka, kto prejde prvý?
Žiak sa trochu zamyslí, no i tak odpovie „Motorkár!“
Skúšajúci sa chvíľu diví, zamietne jeho odpoveď a predvedie situáciu na modeli. Pýta sa tretí krát. „Na tomto modeli sú 3 motorové vozidlá, ktoré prejde prvé“ na čo znova dostáva odpoveď „Motorkár!“. Skúšajúceho to dožerie a spustí:
– Do čerta, čo máte stále s tým motorkárom?
Žiak nechápavo odpovedá: „A viem ja, odkiaľ sa tí motorkári furt na cestách berú?“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ