Mnohé vtáky neodleteli a zostávajú u nás, čím riskujú

0
2012

Viacero vtákov nepocítilo túto zimu nás opustiť a vôbec neodletelo do teplých krajín. Trochu zvláštne pôsobia čajky na Dunaji, aj divné je vidieť pri ceste do Bernolákova oproti veľkoobchodu Metro na širokých poliach krásnych bielych vtákov podobných volavke a taktiež na diaľniciach na holých opadaných stromoch číhajú myšiaky, dokonca aj v zasnežených Kysuciach spozorovali kaňu krúžiacu nad dedinkami. Naše dravce nemuseli odletieť, lebo mnoho hlodavcov bez snehu ani nešlo spať, majú dostatok potravy aj prístup k nej. Zároveň vďaka tomu majú potravu aj dravce. všetky zvieratká, ktoré tu napokon zostali riskujú, pretože skutočné mrazy sa stále môžu objaviť a vtedy bude neskoro. To, že u nás zostávajú môže mať vážne následky. Najmä čo sa týka ich prirodzených rytmusov a období. Nepochybne ornitológovia majú obavy z hniezdenia, či a kedy k tomu dôjde, ak ich prirodzene nezdrží prílet k nám a stavba hniezd. Vtáky, ktoré určite u nás nenájdeme, sú lastovičky a belorítky. Tie nás opustili ešte skôr, ako sa mohli dozvedieť, že táto zima bude bez snehu.

Neopustili nás ani labute.
Na bratislavskom Štrkoveckom jazere sa začiatkom januára plavili krásne labute a jedna z nich dokonca vyliezla aj smerom k frekventovanej ceste, no dva metre od nej si nepotrebnú cestu rozhodným pohľadom rozmyslela a vrátila sa po chvíľke úpravy peria svojim typickým pomalým krokom do vody. Labute sa mi podarilo nájsť aj v neskorých hodinách na jednej ulici v Petržalke, kde majú umelú riečku v blízkosti Technopolu. V tichej stojacej vode sa plavila rodinka labutí. Pekné bolo, že len čo zazreli človeka pri brehu, stratili plachosť a prišli si milo vypýtať niečo do zobáka. S potravou to tieto mierumilovné vtáky zrejme vôbec nemajú také ružové. Vtedy mi prišlo ľúto, že naozaj nič po ruke pre nich nemám. pripájam aspoň pár fotografii.

Petržalka
Petržalka

Po pravde toto miesto prekvapilo čistým upraveným trávnikom vzhľadom na aktuálne obdobie. Čisto bolo aj v okolí vodnej plochy a tak uznanie patrí zodpovedným za naozaj pekný vzhľad tohto miesta.

foto: vlastné, zaujimavosti.net