Má vaše dieťa na počítači webkameru? Pozor pred webcam trollingom

0
2750

Internet a internetová komunikácia je populárnou náplňou dňa mládeže, ktorá si našla vzťah k počítaču a rozhraniu rôznych aplikácií, či internetových stránok. Byť v spojení s niekým na druhej strane zemegule je krásne, rovnako ako zábavné a prínosné. Rodičia môžu byť v domnienke, že ich ratolesť Skype používa len na komunikáciu s bratrancom z Atlanty, alebo tetou z Tokia a len čo sa zavrú dvere a je v izbe dieťa samotné, môže komunikovať s kýmkoľvek. Jednou zo zvrátených praktík internetových podvodníkov a pedofilov je pomerne dostupná zbraň s názvom webcam trolling. Stačí využiť zoznamku ruletového typu, na ktorej nedávno nakrútil Robbie Williams svoj videoklip, ale pokojne aj stačí plný profil, dostupnosť a používanie Skype, ICQ, či dokonca aj iných aplikácií. Vaše dieťa môže mať vážny problém, ktorý nebude vedieť správne riešiť. Smutné je, že ho riešiť nedokážu ani mnohí dospelí.

Webcam trolling
Opakovane upozorňujeme na prípady, kedy sa dospelý podvodník a úchyl vydáva na internete za dieťa. Kým niekde na textovom chate mu to môže prejsť a pre oklamanie dieťaťa si môže zavesiť aj on do profilu fotografiu dieťaťa, vo videochate budete predpokladať, že nenatrafíte na podvod. Omyl! A to sakramensky poriadny omyl! Aplikáciou dostupnou z internetu na čiernom trhu bezplatne, prípadne od „niekoho“ zo správneho miesta za pár šupov, si môžete namiesto svojho obrazu vložiť video, ktoré sa prehráva namiesto reálneho obrazu vašej kamery.

Video č. 1 sa dá získať veľmi rýchlo
Na Slovensku aj v Čechách a v podstate všade, by sme našli úchylných dospelých, čo už takto získali nahrávky detí a celkom nevinne. Deje sa to veľmi jednoducho. Podvodník osloví svoju obeť z profilu opačného pohlavia v podobnom veku, možno s peknou fotografiou niekoho iného. Informuje ho, že sám kameru nemá, no chce píšuceho vidieť. Pokiaľ píše dievča bez kamery skutočnému mladému chlapcovi, ten môže v dôvere, že je na druhej strane reálne dievča, spustiť spojenie. Rovnako tak sa môže ukázať aj dievča chlapcovi, ktorý vôbec nemusí byť chlapcom. Prijímateľ sa vyhovorí, že nemá repárky a preto si budú písať. Na druhej strane si zatiaľ toto video podvodník nahráva. Je to pre neho podstatný základný kameň. Nič netušiaca obeť sa vôbec nemusí vyzliekať, ani odhaľovať nič z intímnych partií. Stačí nahrávka reálneho dieťaťa na druhej strane.

Video č. 2 druhej obete, ktorá vidí nafingované Video č. 1
Nahrávku podvodník neskôr použije pri inej komunikácií. Vloží ju cez aplikáciu tak, aby to vyzeralo ako reálna nahrávka. Pokiaľ sa podvodníkovi podarí spojenie dieťaťa s chuťou chatovať, nepochybne sa vyhovorí, že budú chatovať, ale bez zvuku, lebo nemá mikrofón. To je jeden z rozpoznávacích bodov. Video č. 1 je pritom nahrávka dieťaťa s neobmedzeným počtom použití v iných konverzáciách, kým Video č. 2 je online video reálnej obete. Užívateľ vystupujúci pod identitou Videa č. 1 často od svojej obete žiada vyzliekanie, hladenie intímnych partii, masturbáciu a mnohé iné. Na opačnej strane je domnienka, že ide o rovnako starého človeka a s pochopením a so záujmom o neho.

Problém prichádza rýchlo
Problém je hneď niekoľkonásobný. Dieťa je vydierané. Stačí pokiaľ sa v konverzácií prizná, že spravilo niečo nelegálne, napálilo CD, prípadne niečo ukradlo, alebo sa náhodou už odhalilo v inom zábere. Vydierajúci podvodník môže určitý malý prešľap použiť na ďalšie vydieranie a žiada oveľa drsnejšie prvky na kameru. Všetko si pritom nahráva. Dieťa pritom ani nepostrehne, že celé video je niekoľko minútový záber zacyklený stále dookola.

Nie len deti, ale aj dospelí
S rovnakým problémom sa nestretávajú len deti, ale aj dospelí. Menej všímavejší vedia naletieť veľmi rýchlo a jednoducho. Dokonca existujú erotické služby, ktoré sa hrajú na LIVE CHAT, pričom na monitore vidia polonahú ženu, ktorá píše na počítači. Ide pritom len naprogramovaný podvod na ľudí, aby sa prihlásili a zaplatili si oveľa lepšie ženy, prípadne aby jej zaplatili vyzlečenie a nie len hodinové posedávanie na posteli. Podvod sa však nemusí podariť ihneď odhaliť. Pokiaľ automatizované systémy bez reálnej živej osoby vyžadujú anglický jazyk a píšete jej „Say Hello!“ tak sa reálne vo videu prepne sekvencia, ktorá špúli pery do „hello“ a kýva do kamery. Ten strih akoby si ľudia ani nevšímali. Najčastejšie sa objavuje pod takýmito chatmi od ľudí „Its real?“ na čo automaticky odpovedá predvídavý systém „Yes, I am reall, like my tits, like my body, like my….!“ a iné podobné miešané so šialeným množstvom smajlíkov, napríklad ak je na videu mladá lolitka. V početnosti istotne nasleduje „It’s fake!“ kde systém reaguje na slovo „fake“ napríklad niektorou z nadefinovaných odpovedí „No, I am sure, that I am not Fake :-(((( !“ a podobne… Či už ste deťmi, alebo dospelími, čo narazili na svojom chate, skype, alebo nebodaj dostali chuť na LIVE CHAT s nahou ženou, potom myslite na niekoľko rád, ako zistiť, či ide o podvod, alebo nie.

Ako odhaliť podvodníkov s videom?
Prašivca dostanete hneď niekoľkými otázkami, no premyslite si svoje vlastné, pretože tí lepší dokážu byť pripravení a rovnakými fintami môžu byť s konkrétnym videom už zásobený a len si cez záložkované sekvencie vyberú, ktorá časť nahratého nafingovaného videa sa má prehrať. Napríklad ak podvodník vylákal od svojej prvej obete na Videu č. 1 zakývanie, alebo nápis na papieri AHOJ, či nebodaj zakývanie hlavou. Skúste preto svoju originálnu otázku, napríklad nech vám ukáže na monitor svoju obľúbenú knihu. Nech vyplazí jazyk, ukáže farbu očí na kameru, alebo ešte lepšie, svoj mobil so sieťou, akú používa s tým, že číslo nechcete, ani nič, len to či je reálna Slovenska. Podvodník istotne niečo z toho mať od svojej obete nebude a preto vám nevyhovie. Bezradne ponechá sekvenciu občas píšuceho a občas čakajúceho prvého dieťaťa na zábere.

Platí niekoľko pravidiel a varovaní
Pokiaľ sa spájate s neznámymi ľuďmi, je vám úplne na nič, pokiaľ do záberu prinášate nejaké ceduľky, alebo prvky. Čokoľvek nehodiace vie podvodník, pokiaľ si dieťa nahráva len pre potreby ďalších vydávaní a získaní vašej identity, jednoducho vystrihne a ponechá len to, čo potrebuje. Trhanie webkamerových záznamov je tak bežné, že si ani vy nemusíte všimnúť strih. Ak si vás niekto na druhej strane nahráva, vôbec to nemusíte zistiť.

Pozor! Dokonca existuje voľný „trh“ s videosekvenciami obetí na spôsob videa č. 1. Na internete sa dá nájsť veľké množstvo videí píšucich detí, aj starších mladých, či dospelých. Oveľa lákavejšie sú vtedy, pokiaľ sa na videu reálne podarilo docieliť hladenie intímnych partií, alebo náznaky pohlavného aktu. Také sa tiež dajú oveľa lepšie zohnať. Sú často voľne prístupné a podvodníci ich dokážu použiť do komunikácie pre získanie videa č. 2. Pokiaľ stále neveríte, že je niečo také možné, pozrite si napríklad videá v inom dnešnom článku (>), kde si z ľudí takýto používateľ trollingu vystrelil.

Kyberzločin je na Slovensku veľmi podceňovaný, pritom v FBI tvorí jednu z najväčších častí. Preto je vhodné počítať so všetkým a nedôverovať zaostalosti slovenského internetu. Tým, že sa opakovane pohybujeme vo svete odhaľovania a hľadania tohto svinstva už dávno nemáme predstavu zaostalého slovenského internetu. Trendy podvodníkov a spôsoby podvodov sa zo zahraničia dajú dnes veľmi rýchlo šíriť aj k nám. Článok patrí do série hrozieb internetu.