Ľudia skrátka na reflexné prvky zvysoka kašlú…

0
1787

Otázka týždňaPrechádzate autom medzi obcami, dodržujete rýchlosť, všetky predpisy, nikde poblízku jediné auto, ale zámerne nedávate diaľkové, aby tie celkom niekde vpredu oproti neboli osvetlené. Pokojne jazdíte, v rádiu vám tíško hrá slastná pokojný skladba, keď sa v tej chvíli pri ceste vynorí babička v čiernom kabáte, na ceste bez chodníka, šťastie že pri strhnutí volantu sa v protismere nenachádzalo žiadne auto. Babičku bolo vidieť asi len na prvých 5 metrov vzhľadom rôznym stromom po blízku, ktoré odpútajú pozornosť že práve tento odtieň čiernej, opakujem že z diaľky neviditeľnej, nie je strom, ani značka ani duch. O pol hodinku prechádzame do Rovinky zo severnej cesty, kde ešte pred železničným prejazdom, skôr ako bolo vidieť nejaké svetlá, si to po ceste bez chodníka smeroval napitý mladík, tmavý v tvári, tmavý aj odevom. Len tak tak by ste ho zasiahli spätným zrkadielkom, alebo bokom. V tejto zákrute a pri úzkych jazdných pruhoch určite… Príbehov o tom, ako je na chodcoch drzé si obliecť čierne oblečenie a potom ešte po vozidlách aby hádzali kamene, že ich skoro prešli, je viacero. Ak ste vodiči, viete sami, o čom sa tu píše. Sú medzi nami aj takí, čo v nočných hodinách cez dedinky jazdiť musia a tak majú zážitkoch viacero.

A keď aj babička dostane pred kostolom od policajtov reflexnú pásku, dá si ju preč, lebo by sa jej ostatné vysmiali. Veď jej sa nič nestane, doteraz sa jej nič nestalo. Ale keď večer zapne JOJku, ktorá pre zaplnenie večerného spravodajstva dá pomaly každú nehodu, možno si spomenie, že to asi nebola zbytočná hlúposť. Asi nie sme sami, čo by boli za to, že v prípade nehody a zrazenia chodca by mal byť bezpodmienečne vinný chodec. Odmietame viacerí niesť zodpovednosť za to, že sa niekto pre vlastnú nedisciplinovanosť maskuje a objaví sa pár metrov, kedy to nie každý môže zvládať ubrzdiť. „Milujem“ práve takých, čo stoja v zákrutách a v strede cesty, kde vykašliavajú niečo z čerstvo nachlastaného obsahu žalúdka. Kto to ale nezažil nevie o čom to je…
Preto si dovolíme pokladať kúpu reflexných prvkov svojim dedkom a babkám za vhodný tip na darček pod vianočný stromček. Kde kúpiť reflexné pásky a nálepky je už na vás. V papiernictvách už majú aj tento druh sortimentu, ale objavuje sa aj v hypermarketoch. Keď už sme pri nálepkách, práve pre našich najmenších je bohatá ponuka reflexných nálepiek na školské tašky. Ako jeden z menších darčekov sa to oplatí, najmä ak to pomôže zachrániť život.