Larry Page z Googlu má špeciálnu metodiku, ktorou podporuje kreativitu svojich zamestnancov

0
1692

larry page

Larry Page a Sergey Brin sú zakladatelia spoločnosti Google. Larry bol výkonným riaditeľom Googlu, ale minulý rok sa ujal vedúcej funkcie v spoločnosti Alphabet Inc. (materská spoločnosť Googlu). Alphabet sa špecializuje na iné jednotky ako Google, napr. Nest a Google X.

Pre Fortune Global Forum raz Larry povedal: „Naozaj sa rád rozprávam s ľuďmi, ktorí pracujú v našich dátových centrách, pýtam sa ich na ich prácu. Ako funguje transformátor? Odkiaľ do neho prichádza energia? Koľko to stojí? Mám strašne veľa otázok! Zamýšľam sa nad tým ako podnikateľ a rozmýšľam nad rôznymi možnosťami a využitiami.“

Page nechce svojimi otázkami zaraziť alebo nachytať zamestnancov. Je naozaj úprimne fascinovaný inováciami vedy a techniky. Je stálym hosťom na robotických konferenciách TED (Technology, Entertainment, Design) a jeho nová funkcia v Alphabet mu ponúka možnosť prenikať k ďalším poznatkom o kozmonautike alebo umelej inteligencii. Svojimi otázkami chce tiež vyvolať podobnú zvedavosť u svojich zamestnancov a „prinútiť” ich premýšľať o tom, prečo veci fungujú tak, ako fungujú.

Častou otázkou, ktorú sa Larry pýta: „Prečo to nemôže byť väčšie?” Podľa zamestnancov Larry premýšľa nad podstatou nových technológií a produktov, chce ju čo najlepšie pochopiť a potom sa ju snaží aplikovať v rôznych iných oblastiach, a nájsť nové využitia.

Predstava, že na vás  riaditeľ vyskočí s otázkou, koľko firma platí za projekt, na ktorom práve pracujete, sa nezdá úplne príjemná, ale minulý rok (keď bol Larry ešte riaditeľom v Googli) sa v prieskume na stránkach Glassdoor stal najlepším riaditeľom veľkej firmy (nad 1 000 zamestnancov).

Na druhom mieste skončil Mark Parker zo spoločnosti Nike, ktorý je tiež známy tým, že sám priamo motivuje zamestnancov ku kreatívnemu mysleniu. Jeho zamestnanci nikdy netušia, kedy Mark vpadne do niektorého z výskumných laboratórií a začne zo seba sypať otázky. Zamestnanci Google a Nike zjavne vnímajú pozitívne, že ich riaditeľ sa naozaj zaoberá ich prácou a priamo s nimi interaguje.

George Bell (momentálne riaditeľ General Catalyst Partners a bývalý riaditeľ 5 ďalších spoločností) odporúča riaditeľom stráviť tretinu svojho času mimo kanceláriu.

„Rád sa prejdem po firme, zastavím sa pri skupine pracovníkov a pýtam sa ich, na akom projekte pracujú a prečo. Počúvam, ak mám otázky, pýtam sa a vyjadrím svoje nadšenie.”

Podľa Scotta Dobroskeho, analytika z projektu Grandsdoor, bol jeden z dôvodov, prečo Larry v prieskume vyhral aj to, že so svojimi zamestnancami hovorí ako rovný s rovným.

Zdroj: businessinsider.com