Koľko je presne teraz vlastne hodín a ako zistiť presný čas?

0
13233

Častá, veža, hodinyNepochybne aj vy ste veľa krát riešili problém, koľko je vlastne hodín? Máte pri sebe mobil, notebook, iný čas svieti na mikrovlnke, iný je v televízore a celkom iný na hodinkách v kuchyni. Rozdielnosť času vie naštvať, najmä ak ide o niečo veľmi dôležité. Posun času vie tiež narobiť neplechu. Najmä vtedy, keď mnohé zariadenia majú nastavený automatický posun, no veľká časť z nich s niečím takým nepočíta. Vy zrazu neviete, či sa už hodiny presunuli, alebo zostali nezmenené. Najlepší je prípad ten, kedy sa zariadenie posunie, no posuniete ho aj sami, pretože neviete o jeho samo-nastavujúcej funkcii. Vtedy budete na stretnutí buď o hodinu skôr, alebo o hodinu neskôr, v závislosti od toho, ktorý posun sa tejto nehody týkal.

Ako cez internet zistiť okamžite presný čas?
Skúste navštíviť Starú Bystricu a jej orloj, ktorý disponuje najpresnejším verejným ukazovateľom času na Slovensku a ďalšími údajmi. Pokiaľ nemôžete siahnuť po teletexte, o ktorom sa dlhé roky tvrdilo, že má najpresnejší čas, a navštíviť metrologický ústav je pre vás hlúposť, môžete skúsiť portály, ktoré sa špecializujú na uvádzanie presného času. Tu je niekoľko z nich, ktoré stoja za pozornosť.

Time.is – veľmi jednoduchá adresa na islandskej doméne vám zobrazí okamžite presný čas, dátum a aj poradie týždňa. Zároveň zobrazí mesto polohy Vašej IP adresy a aby to nestačilo, stránka načíta dátum z vášho počítača a vyhodnotí, o koľko vaše hodiny meškajú, alebo idú popredu. Súčasťou stránok je aj niekoľko svetových časov nižšie. Presnosť je pritom so sekundami s odchýlkou max 0,030 sekundy. Viac na www.time.is

TimeAndDate.com – americký portál TimeandDate.com ponúka náhľad na aktuálny čas nezávisle od vašich hodín, zároveň časy vo svetových mestách. Rozdiel oproti prvej menovanej službe je štyri sekundy, no tiež viac dát a spracovaní dátumu. Viac na: www.timeanddate.com

Obe vám ponúknu zaujímavé odpovede, čo sa času týka. Odporúčame vyskúšať obe. S najväčšou pravdepodobnosťou môže jeden z portálov vychádzať z nastavenia svojho serverového času.

Moment, kedy sa odpoveď oplatí poznať, sa blíži
O dva mesiace tu máme moment, kedy sa poznanie presného času na sekundy oplatí. To pre prípad vyhnutia sa trapasom odpočítavania Silvestra, kedy sa vaša partia ešte len bude pripravovať na prípitok, odpočítavať „osém, sedém…“ a v tom sa ozve ohňostroj a susedia na balkónoch kričia „štastný Nový róóók“. Načasovanie je fajn vec. Pri večne vybitých batériách na mobiloch sa skúste spoľahnúť na skutočné hodinky, ktoré sa začali akosi strácať z rúk pánov. Modernejší je totiž iPhone vo vrecku.