Katastrofálny rok 2012: Suché počasie, veľmi slabé zrážky a drahý benzín

0
1399

Akoby si planéta povedala, že ak má byť koniec sveta, tak načo by malo z oblakov pršať, veď jedlo na planéte do 21. decembra 2012 určite stihneme celé spotrebovať… Lenže koniec sveta nebude, bolo to len obmedzenie starého mayského kalendára a ohraničenie novej éry, skôr ich nového letopočtu, ako zániku sveta.

O zániku sveta síce nemožno hovoriť, ale o obrovských stratách a suchách sa hovoriť dá. Toľko žiadané slnko po iné roky akoby vypočulo prosby a vystavilo nás svojim lúčom takmer neprestajne počas celého leta 2012. Minimum daždivých dní spôsobilo, že niektoré studne vyschli, rezervoáre v lesoch nemohli zásobovať obyvateľov v hornatých regiónoch. Napríklad niektoré horské hotely zažívajú aj teraz zásadné problémy s dodávkou vody a problémov je ďaleko viac. Zažili sme, keď luxusný horský hotel musel riešiť dodávku vody, pretože zásoby vody sa minuli.

Poľnohospodárstvo v problémoch
Úroda je tohto roku mizerná. Hovoria takmer všetci poľnohospodári. Darilo sa len málo plodinám, veď všetky potrebujú vody a tí, čo zalievali, platili veľa za vodu. Hlavu v smútku môžu mať aj menší poľnohospodári, na menších políčkach napriek snahe získali menej úrody. Teplo pomáhalo aj chorobám a rôznym škodcom.

Záhradkári krútia hlavou
Viacero záhradkárov, ktorí nemajú priamo pri dome svoju záhradu, muselo dochádzať častejšie do záhrady kvôli zálievke. Nepostaral sa o to dážď, ako obyčajne. Drahý benzín bol zásahom, ktorý nedokázali bez ujmy prežiť viacerí záhradkári, dochádzajúci za záhradou a časovo to na bicykli nebolo vždy možné. Tí, ktorých studne vyschli a zostávalo im nosiť vodu z domu i tak museli k záhradám autom. Je nám známe o niekoľkých záhradkárov s malými záhradkami na okraji miest, že svoju tohtoročnú úrodu obetovali suchám. Pán Milan z Trnavy sa so svojou záhradou rozlúčil práve pre suchá a drahý benzín, keďže od domu je vzdialená asi 4 kilometre a má spomínaný problém so studňou. Bez pravidelnej zálievky sa neurodili niektoré druhy zeleniny. Pani Marta zo Senca smútila za plánovanou úrodou uhoriek, naopak darilo sa hroznu. Podľa nej tohtoročná úroda stála viac úsilia, než po minulé roky. Slnko spálilo niekoľkým rastlinám celkom listy

Trávniky suché a žlté
Pánovi Michalovi po pokosení trávniku v júli prestala tráva rásť a vyschla mu na žltý nízky trávnatý porast. Chalupa, ktorú v Senci má, nebola navštevovaná pár týždňov pre pracovné povinnosti a aj v tomto prípade pre cenu benzínu. Zo suchého trávnika bol zhrozený, ale aj prekvapený, že suchá zastavili rast aj burine.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ