Japonský topoľ, zvláštna rýchlorastúca odolná drevina

0
27897

Je to zvláštne, no i strom a konkrétne topoľ japonský môžu byť zaujímavou investíciou a zároveň radosťou pre pestovateľov. Investíciou ho možno nazvať pre jeho vlastnosti rýchleho rastu a výhrevnosti dreva, radosťou zas pre vzhľad a jeho prirodzené vlastnosti ako tieň, výška, využiteľnosť v záhradách a vôbec ako spôsob využitia doteraz nevyužívaného pozemku. Nedá mi, aby sme si dnes nepredstavili zaujímavú drevinu, ktorú začali objavovať už aj pestovatelia na Slovensku.

Kde sa vzal tu sa vzal…
Japonský topoľ mal pôvodne niekoľko označení, no zaužívalo sa pomenovanie Japonský a to mu zrejme aj verejne zostane. Vznikol krížením topoľa čierneho z Európy a topoľa maximowičova z pôvodne japonského ostrova Sachalin. Z Rakúska neskôr nový druh rozšírili do Čiech a aj do Slovenska. Jeho vlastnosti rýchleho rastu a výhrevnosti si začali pozornejší pestovatelia a prakticky premýšľajúci ľudia všímať až dnes, kedy stúpajú ceny palív, plynu a tiež aj svetové zásoby nerastného bohatstva onedlho zazvonia na konečnej.


Obrázok: Japonsketopole.eu

Výnimočná šľachtená drevina
Japonský topoľ vznikol zámerne. Šľachtiteľom už zrejme od začiatku šlo o drevinu, ktorá veľmi rýchlo rastie, má veľmi dobrú výhrevnosť a zároveň má veľmi dobré adaptačné schopnosti. Rastie a je nenáročná na životné podmienky, dokonca je ich možné pestovať viacero stromov v hustom poraste bez výraznejších problémov rastu. Samozrejme to všetko za dodržania niekoľkých pravidiel, ktorých sa pestovateľ stromov musí držať. Šľachtitelia pri šľachtení mysleli na budúcnosť a ich plán sa nakoniec úspešne podaril. Strom nemá problém, ak je vysadený v zátopovej oblasti, nevadí mu veľká vlhkosť, ale ani sucho. Dá sa považovať za nenáročný strom, ktorý je schopný rásť bez výrazných nárokov. Vždy však záleží na oblasti, v ktorej je strom vysadený.

Využitie
Rýchlorastúca drevina bez väčších nárokov na pestovanie je snom azda každého majiteľa domu v ktorom si vykurovanie rieši pevným palivom. Aj k prírode je tento typ vykurovania šetrnejší. Drevo tejto dreviny je možné využívať na štiepku pre kotly spaľujúce biomasu, na klasické palivové drevo, no čo určite poteší drevovýrobcov s voľným pozemkom – je využiteľné aj ako drevo pre opracovanie v priemysle na schodových zábradlí, drevených výrobkov atď. pokiaľ máte nevyužívaný pozemok, skúste jeho plochu využiť na pestovanie niečoho, čo má možno zmysel.


Obrázok: Japonsketopole.eu

Kde vysádzať japonské topole a ako na to.
Japonský topoľ je možné vysádzať na roliach, trávnatých porastoch prípadne aj na ornej pôde. Celkom slušne popísané tipy a rady k vysádzaniu stromčekov je možné získať z publikácie Japonský topoľ v praxi, ktorú je možné spolu s odrezkami stromčekov kúpiť napríklad na stránkach www.japonsketopole.eu. Práve tieto stránky nám v tomto prípade pomohli pri podobe tohto článku, s predstavením tejto zaujímavej dreviny, jej vlastností a možno významu do budúcna.
Článok vznikol v spolupráci so stránkami www.japonsketopole.eu