Ivana Boórová, ktorej britské úrady odobrali deti, stále nemá vyhraté

0
1552

Ivana Boórová a jej deti

Britský kráľovský súd dnes na obed Ivane Boórovej stále nepovedal správu, na ktorú čaká už niekoľko rokov. Správu, že jej sociálnym úradom odobraté deti Martinka a Samka vrátia. Dnes totiž prebiehal súd, na ktorom sa nedalo jednoznačne povedať, že by mala strana matky, alebo strana štátu a úradov navrch. Súd sa presunul na utorok, pretože dnes nedokázal vydať jasné stanovisko. Napriek tomu, že verejnosť aj britské prehnané zákony a sociálny systém v tom majú jasno. Každý však iným spôsobom.

Absurdnosť a pomýlené fungovanie systému
Absurdnosť britských zákonov a postupov sociálneho úradu Veľkej Británie, je už verejne známou vecou. Prípady, kedy boli slovenským rodičom odobraté deti na základe nejakého zvláštneho vymysleného podozrenia zo zneužívania alebo zo zanedbania, sledujeme často v televízií a v našich médiách. Na jednej strane možné pochybnosti existujú, na druhej strane nájdeme aj také prípady ako je prípad Ivany Boórovej, ktorá prišla o deti pre zvláštny vymyslený posudok. Po návšteve lekára s deťmi nastal zvrat, kedy lekár vypracoval správu, že deti sú zneužívané, čím nastal kolotoč boja o vlastné deti. Polícia nepreukázala žiadne dôkazy, zastavila trestní stíhanie a predsa Ivane deti Social Service odobrala.

Dnešok bol v jej prípade ostro sledovaným dňom. Ráno Ivana odišla na pojednávanie, aby sa dozvedela verdikt, či sa jej deti k nej vrátia, alebo nie. Slovenská verejnosť, ako aj verejnosť britská sú na jej strane a kým slovenské médiá píšu a kritizujú britský systém, Británia vracia odvetu vo vyhláseniach, že to naše médiá preháňajú a oni sú jedným z najlepších sociálnych systémov na svete. To nikto v určitej oblasti ani celkom nepopiera, no poriadne prešľapy sa podaria v každom jednom systéme a priznať si v takom prípade chybu len tak jednoducho nevie ani ten najspravodlivejší systém.
Ivana sa mohla so svojimi deťmi stretávať len v určitom vymedzenom čase a len na krátku dobu, bez prílišných prejavov lásky a stále pod dohľadom školených múdrych hláv, ktoré sami zrejme vlastné dieťa nemajú. Pretrpela si mnoho mesiacov, viac ako dva roky trápenia s úradmi, nikam nevedúcimi ťahanicami a dokazovaním pravdy, ktorá britské úrady za celý ten čas nezaujímali. Za ten čas boli obe deti najmä v jednej rodine, ktorá akosi priveľmi vehementne chce získať deti späť. Náhradná matka o deti teda bojuje tiež, čo nedáva zmysel. Verejnosť má však na to v internetových diskusiách takmer rovnaký názor – peniaze.

Priebeh súdu
Priebeh súdu samotného dnes sledovalo niekoľko médií, najmä však prostredníctvom redaktorov TV JOJ, ktorí boli priamo v súdnej miestnosti a písali pre svoje médium priamo aktuálne informácie. Niektoré vety sa pritom niekoľko krát zmenili. Kým len možno dva portály informovali o tomto vážnom prípade, iné mienkotvorné médiá nedali o tomto prípade ani zmienku. Novinkou dňa bola smrť pána Čiča, posledného socialistického ministra spravodlivosti a prvého premiéra v ponovembrovej vláde. Každý, čo prípad Ivany Boórovej sledoval sa mohol dočítať o pomerne slabej obhajobe na strane sociálky, ktorá mala v rukách celý čas jediný silný argument a to ten, že „sťahovanie detí späť na Slovensko by mohlo byť pre nich stresujúce.“ Zvláštne, že pre nich nemá byť stresujúce už len to, že nie sú pri svojej matke a že jej boli vôbec deti odobraté, hoci si uvedomujú, že ona je ich pravá matka. Sudcovia v závere pojednávania odišli na niekoľko minút sa poradiť a po návrate zhrnuli fakty. Svoje povedala aj stará mama, ku ktorej by obe deti mali putovať.

Netreba zabúdať na fakt, že rodín, ktorým násilne odobrali úrady deti je na celých britských ostrovov niekoľko desiatok, až stoviek.
Facebook stránky vytvorené na podporu Ivany Boórovej sa nachádzajú na tomto odkaze: Facebook