iTunes prichádza do SR a Hudobny.sk vo veľkom spamuje

0
1448

Už je to nejaký čas, čo sme si hovorili o spame, jeho formách a dôvode, prečo vznikol. Spomenuli sme aj príklad spamu, ktorý sa trápne snaží vyzerať ako pomýlený email od kamaráta, alebo je len „akože“ správou o nejakej super ponuke. Tento spam poznáte podľa toho, že vám hneď človek tyká, horlivo niečo odporúča a spýta sa trebárs nenápadne na to, ako sa má otec, čo škola, ako sa darí alebo niečo podobné. Dosť úboho sa na tomto druhu spamu priživuje momentálne v dosť veľkej miere server Hudobne.sk, ktorý začína s predajom hudby a zrejme to nejde tak, ako si zakladatelia predstavovali. Obrovské množstvo ľudí zaplavili spamom podobného štýlu, ktorý možno nájsť aj na obrázkoch nižšie.

Stovky adries, ak nie tisícky
Ozvali sa nám blízki priatelia, ktorí boli terčom takéhoto spamu opakovane. Trvalo len deň, ako sa mu podarilo skontaktovať s troma ďalšími. Netrvalo dlho a určité fóra už spomenuli tento obchod a jeho praktiky nevyžiadanej pošty. V jednom prípade šlo dokonca o zaspamovanie jedného celého servera a až 24 adries. Po tom, čo sa majiteľ serveru ohradil voči takémuto jednaniu, mu bol pre istotu poslaný ešte jeden a aj druhý spam. Keďže aj v jednej z našich schránok bol rovnaký spam, začali sme usudzovať, že sa tomuto serveru podarilo dostať k databáze emailových adries ľudí, ktorí sa zaoberajú výrobou stránok, registráciou do vyhľadávačov, sú to adresy majiteľov stránok, webmasterov, marketingových agentúr.

Fingovaný spam
Spam je pritom úboho tvarovaný do podoby, akoby písal priateľ. Až na odosielateľa, ktorého ani nepoznať. Pošta prichádza z emailovej adresy: Ivo
A text správy je:
Ahoj Ičko,
pozri si akciu http://hudobny.sk/hudba/mix/ s brutálnou hudbou, ktorúúú úplne zabili cenami :-)))))
Je to kamarátová stránka a sľúbil som mu, že si ho lajkneš aj na FB http://www.facebook.com/pages/Hudobnysk/181812868549150

Čau, (ináč ten iTunes ani nepozeraj, veľmi drahý…)

Spam v emailovej schránke Hudobny.sk
Spam v emailovej schránke Hudobny.sk

Avšak ak plánujete odpovedať na tento email, odosiela sa na emailovú adresu info@hudobny.sk (to sa stáva, keď je v skutočnosti odosielateľom naozaj info@hudobny.sk – a robil to už jeden obchod minulý rok práve preto, aby sa mohol vyhovoriť, že ich zamestnanec to urobil bez ich vedomia – že by sa aj tu chceli vyhovoriť na zamestnanca, tentoraz s menom Ivo?). Takže nie, že by šlo o reklamu na eshop, ale rovno spamer sľubuje niekoho iného účasť vo Facebook skupine. Skupina má pritom ešte len tvar s číslom, čo znamená, že nenazbierala v čase spamu dostatok členov a práve preto potrebuje spamovať.

Reakcia na iTunes
Dokonca spam reaguje na prítomnosť iTunes na slovenskom trhu. Ten spustil predaj teraz aj u nás. Kým v USA obsahuje aj filmy a seriály, u nás len knihy a hudbu. Hoci je drahší než v USA, stále sú ceny prijateľné, len to nie je originál taký, ktorý by ste radi dali do poličky a vytiahli občas do DVD prehrávača. Pre iPody je to však ideálna zásobáreň kvalitnej hudby.

Odkiaľ spam prichádza?
Odosielateľom spamu je samotný eshop hudobny.sk, čo nebýva zvykom. V takomto spame si väčšinou človek dáva pozor a vytvorí pre tento účel špeciálnu schránku s menom x.Jozko123 niekde na azete a podobne. V celej správe neudáva zdroj adresovaného emailu, dôvod zaslania emailu, je priamo „nenápadnou“ reklamou. Prevádzkovateľom podľa samotných stránok má byť firma Web Site Design s.r.o. z Bratislavy, čo dáva zmysel ak niekde pobrali adresy ľudí z podobnej brandže. Emailová adresa info@wsd-europe.com napovedá o centrále wsd-europe.com, čo je profesionálna stránka na dobrej úrovni so zaujímavým portfóliom, avšak celé to nezapadá, keďže v súvislosti s týmto prehnaným spamom, ktorý nemožno ani zrušiť, nemožno hovoriť o profesionalite. Po posledných vyjadreniach dotknutých adresátov v redakcii zvažujeme, či má význam sa ohradiť voči spamu, keďže odosielateľ nereaguje a ignoruje výhrady adresátov tohto spamu. Naše zákony sú v tom dokonca prikrátke.

Na záver
Týmto článkom nebolo chcené niekomu ublížiť, hoci je nakoniec i tak reklamou na eshop s hudbou. Poukazuje však na praktiky, akými sa snaží získať obchod na popularite, nekalými postupmi, ktoré slušný obchod nepoužíva, láka zákazníkov a ignoruje základy „slušnej reklamy“, výhrady majiteľov schránok a nereaguje na jediný email od ľudí, ktorí nás na tieto praktiky upozornili. Gratulujeme k takejto profesionalite predajcu a jeho marketingu.