Internetom sa šíria falošné zahraničné faktúry s trójskymi koňmi

0
1840

Obozretní by mali byť momentálne hlavne menej obozretní používatelia internetu, ktorí pracujú s účtovníctvom, alebo očakávajú faktúry zo zahraničia. Masová spamovacia akcia, pri ktorej sú z rôznych vymyslených, alebo len zneužitých adries a serverov posielajú kvantá emailov s prílohou, v skutočnosti nepíše nič. Emaily, ktoré môžete objaviť aj vo svojich schránkach obsahujú bez akéhokoľvek textu len prílohu, ktorá sa tvári ako poslaná faktúra v archíve ZIP. Používaný výraz pre faktúry v zahraničí „invoice“ je tu však mierne a možno aj zámerne popletený na tvar „inovice“. Obsahom prílohy je trójsky kôň, ktorý infikuje počítač, pokiaľ obsah prílohy neopatrne otvoríte. Na obrázku nižšie je náhľad z našej emailovej schránky.

Invoice fake - podvodné faktúry

Email s infikovanou prílohou
Emaily prichádzajú hromadne na rôzne emailové adresy. V tvare akoby poslané fyzickou osobou majú v predmete len označenie faktúry a mesiac, podobne, ako by vám to posielal obchodný partner v zahraničí. Správa má do 90 kb a v ZIP archíve sa ukrýva EXE súbor, ktorý obsahuje Trojan.Gen.SMH.

Invoice podvod - trójsky kôň

Možná obrana
V každom prípade, nie len pri tomto konkrétnom platí, že zaútočiť na váš počítač je veľmi jednoduché pri nepozornosti jeho používateľa. Najľahšia cesta ako počítač infikovať je priamym potvrdením inštalácie vírusu do počítača. Stačí na to prijatý súbor cez email, alebo stiahnutím z internetu. Chrániť svoj počítač antivírusovým programom je základ. Hoci mnohí Slováci fungujú bez ochrany veľmi dlho, často ide o ľudí s vyhradeným záujmom o zopár dôverne známych portálov a bez záujmu o hromadnú výmenu dát cez vymeniteľné médiá. Pokiaľ vo vašom prípade tieto emaily prenikajú do prijatej pošty a nezachytáva ich spamfilter, nastavte si vlastný pomocou filtrácie slova „inovice“.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ