Instagramová hviezda odhalila temnú stránku súťaží bikini fitnes

0
1200
Instagramová hviezda odhalila temnú stránku súťaží bikini fitnes
Ohodnoť článok

Každý rok sa vyše 600 žien postaví na pódium a nechá sa posudzovať na základe vzhľadu – majú pritom na sebe iba bikini plavky a topánky na opätkoch.

Môže to znieť ako perverzná anti-utopistická súťaž krásy, no v skutočnosti sa jedná o obľúbenú kulturistickú súťaž, ktorá sa prezentuje ako „šport“ a jej súťažiaci sa často označujú za „atlétov“.

Kulturistická a fitnes federácia Veľkej Británie (UKBFF) organizuje v rámci celého roka obrovské množstvo súťaží, je to ale kategória bikini fitnes, ktorá je známa tým, že tlačí nováčikov na ich fyzické a psychické limity.

Chessie Kingová a Oenone Forbatová sú dve bývalé súťažiace, ktoré prezradili, aký na ne malo súťaženie dopad.

Čo je bikini fitnes

„Je to súťaž, kde na pódiu atlétky dokazujú, že tvrdo trénujú a udržiavajú si zdravý životný štýl,“ vysvetľuje hovorca UKBFF.

Súťaže sa ďalej delia na tri ďalšie kategórie: juniorky (16-23 rokov), majsterky (35 a viac rokov) a začiatočníčky (pre ženy, ktoré súťažia po prvý raz).

Tento rok sa len vo Veľkej Británii koná 21 takýchto súťaží. Podľa UKBFF má väčšina súťažiacich medzi 20 a 30 rokmi.

Prečo to robiť

Pre Chessie Kingovú to bolo o zvládnutí novej výzvy.

„Bolo to ako vedecký experiment, aby som vedela, či dokážem zmeniť svoje telo. Naučila som sa tak veľa o tréningu a výžive,“ povedala 24-ročná instagramerka.

Jej plán bol ukázať mladým dievčatám, že sa telo dá zmeniť jednoducho správnou stravou a tréningom.

Jej dobré úmysly však zlyhali, keď si uvedomila, že z jej režimu sa stal fanatizmus a že na tréningoch začala byť závislá.

Čo všetko pre to musíte urobiť? „Dievčatá musia dodržiavať diétu a kontrolovať si kalórie,“ vysvetľuje hovorca UKBFF. To sa typicky dosahuje vynechaním celých potravinových skupín ako sú mliečne výrobky a lepok.

„Stále musia jesť veľmi zdravo, napríklad kura, ryžu, ryby, sladké zemiaky, ale v malých množstvách,“ dodal hovorca.

„Súťaženie je ťažké v každom športe a vyžaduje oddanosť a silu vôle. Postaviť sa na pódium chce odvahu. My radíme užívať si to.“

What's more important to you, looking good or feeling good? 👀 The majority of us, boys & gals, have been through periods where all we want to do is look good but it takes over & we lose the want to feel good 🕺🏼💃🏼 There's a huge difference between choosing when you want to workout & being so obsessed you don't even have the choice. Back in the left photo I had lost my sense of control & working out/counting every calorie took over my life. I was addicted to not just looking the leanest I could but I was obsessed with the gym, I spent way too much time there & it took priority over things it shouldn't of. The right photo was taken last week, after not stepping foot in a gym for 16 days (because of a kidney infection). I'm now at a shape that's healthier for me. Not only has my body changed but my mindset has shifted so so much, even after one day off/a rest day I was so desperate to go back to training it felt like an unhealthy addiction. Now, I walk out of the gym feeling fulfilled, strong & energised compared to the exhausted & sore me on the left. I am so glad I did a bikini competition because it really did educate me & I learnt so much about my body but I would choose happiness over 11% body fat ANYDAY 🙋🏼 So, next time you're working out, think to yourself, am I doing this just to look good or to feel good too? 💛

A post shared by C H E S S I E K I N G (@chessiekingg) on

Aj keď môžu tieto zámery vyznievať nevinne, realita je temnejšia. Chessie Kingová spomína na dievčatá, ktoré v zákulisí kvôli ich diétam skoro odpadávali od únavy.

„Nemali žiadnu energiu. Všetky pili červené víno, aby sa dehydrovali. Boli veľmi vyčerpané a bol na ne smutný pohľad.“

„Je to životný štýl, ale nie je zdravý“, vysvetlila Kingová, ktorá spolupracuje s Powwownow na propagácii sebadôvery a spokojnosti s vlastným telom.

Ani Kingová ani Forbatová svoje kategórie nevyhrali. Kingovej vytkli, že má „príliš veľa zadržanej vody“ a Forbatová bola pre bikini kategóriu príliš svalnatá.

„Bolo veľmi ťažké pripisovať svojmu vzhľadu tak dlho toľko dôležitosti. Sústredíte sa na proces, ale na konci vás posudzujú podľa toho, ako vyzeráte – porotcov nezaujíma, ako ste to dosiahli,“ povedala Forbatová.

Akú dostávajú podporu

Okrem rutinných dopingových testov im nie je ponúkaná žiadna starostlivosť.

UKBFF ponúka platené kurzy pózovania, kde sa učí „správny spôsob pózovania a správania sa na pódiu, aby vynikla symetria, tvar a telo,“ vysvetľuje hovorca UKBFF.

„Opravíme ich aj na pódiu, ak stoja nesprávne,“ dodal.

A year ago today I competed in my first ever @ukbff_official bikini competition 🙊🙆🏼 I can't believe it has only been a year in some ways it feels like forever ago, I have learnt so much since then, if you've followed me since the beginning I'm sure you will have seen how my mentality towards food and fitness has completely changed and evolved. This is still one of my proudest moments, I coached myself and placed top 5- yes I was pretty hangry a lot of the time but I still look back at these pics and am like omg I can't believe I did that (that being sad at the time my head was so messed up I remember thinking I didn't look lean wtf 🙊) although I probably won't compete again I have so much respect for those who do and again so glad I did it as that's how I met @gains4girls @gracefituk @annarhodesfitness @annahagefitness @aliciagardner and then following that all my other gorgeous girls- but it's my one year anniversary of friendship with those guys 💕 god I get soppy on a Sunday eve lols! And on that note feel like I might fake tan bc as we all know that's the quickest way to get shredded 🤷🏼‍♀️🙊😂 #thetinytank

A post shared by O E N O N E (uh-no-nee) | 23 (@thetinytank) on

Pre Forbatovú, ktorá má instagramový účet zameraný na fitnes a životný štýl, bolo veľmi ťažké nemať trénera. „Nebola som si istá, ako na to,“ odhalila. Na prípravu mala len 6 týždňov.

Kingová aj Forbatová cítili problém aj v starostlivosti po súťaži, pre Kingovú to bolo vraj to najťažšie.

Obe priznali, že sa po súťaži prejedali nezdravým množstvom cukru.

„Nemohla som sa dočkať bielej čokolády,“ povedala Kingová, ktorá išla nakupovať hneď po súťaži. „Zjedla som ju skôr, než som prišla k pokladni. Ukázala som tam už len prázdny obal z rodinného balenia.“

„Musela som sa znovu naučiť sebakontrole,“ povedala. Priznala, že jej trvalo rok a pol znovu získať zdravý vzťah k jedlu a cvičeniu.

Tummy talks with the tiny tank episode two ✌🏼 my timehop keeps producing pics of me when I was a v lean bean last year in prep. I want to talk to you about WHY having pics like the one on the left as your "goals" (if ur not competing etc.) is 👎🏼 whilst it looks great and is super instagrammable ofc- a certain amount of body fat is ESSENTIAL for your endocrine, cardiovascular, skeletal, reproductive and nervous system. Sometimes being "fit" and being "healthy" are mutually exclusive. Health looks different on every individual – someone whom you might assume is a healthy weight because they are slim, may actually have high amounts of visceral fat- which is the fat around our organs- 👎🏼much in the same way that someone who is super lean may look fit as a fiddle but they are making huge sacrifices to their health to achieve that aesthetic… it's obvious that someone who is very overweight/underweight may be putting their health at risk- but we can't always tell by sight whether an individual is healthy or unhealthy. In the above pic I'm showing MY body and how it looks when I am living two distinct lifestyles (prep/dieting/excess training vs eating intuitively/training moderately) BUT this doesn't mean it's representative of how you or anyone else will/should/could look. Although I'm a firm believer that it is more than ok to train for aesthetics, and because u want to look and feel good- health (feel like I've said that 18,000 times) should always be very high up on your list. This doesn't mean to say that you can't eat anything less nutrient dense and that you should be obsessing about your nutrition 24/7- because life is to be enjoyed, gin and tonics are made to be drunk and pizza and ice cream are there to be eaten- I'm just talking about the extremes- but also following that a complete neglect for an interest in your health can be just as damaging as over eating/ under eating/ over training/ being inactive. I'm still learning how to find my "balance" and understand how I can fuel myself and my lifestyle to make sure that I can party now but also run around when I'm 85, but I just wanted to share my thoughts on this with you! Happy Thursday #thetinytank

A post shared by O E N O N E (uh-no-nee) | 23 (@thetinytank) on

Forbatová sa správala podobne; mesiace po súťaži „nemala žiadnu kontrolu“ a „jednoducho nemohla prestať jesť“.

Na otázku, či si UKBFF myslí, že ich súťaže sú etické, reagovali „nie sme si istí, čo tým myslíte.“

Skúsili by to fitnesky znovu? „Určite to pre nikoho nie je zdravý životný štýl, neustále zaťažovať svoje telo aj počas prípravy, aj mimo sezónu,“ povedala Forbatová.

„Osobne by som už nikdy nesúťažila. Nemyslím si, že tým čokoľvek získam a jednoznačne to negatívne ovplyvnilo moju psychiku, keď som následne priberala.“

Čítajte tiež:

Nákazlivý hashtag na Instagrame mal pomôcť našim telám, no zlyhal

Najhoršie cviky s vlastnou váhou pre vaše kolená

5 tipov ako sa stať oveľa fotogenickejším párom


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/instagram-chessie-king-bikini-competition-eating-unhealthy-interview-a7983261.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ