Inšpirujte sa: Adrian počas tréningu vyčistil prírodu nad Stupavou

0
2463

Nad mestom Stupava sa v objatí prírody nachádza starý kameňolom. Jeho okolie „skrášľuje“ otrasná kopa neporiadku, ktorú nikto nechce za celé roky odstrániť. Mimo trasu smetiarskych vozov, prípadných dobrovoľníkov, možno nie v tak dostupnom teréne a predsa miesto poznačené ľudskou nezodpovednosťou. Hrdzavý kovový odpad, polystyrén, či matrace, plasty a ďalší odpad takmer nikoho donedávna netrápil. Adrian, ktorý vyráža do prírody v rámci tréningu na známe podujatie Spartan Race, však dostal nápad, ktorý nemá až tak veľa obdôb. Pri každom výbehu do odpadom poznačenej prírody zobral časť z tohto odpadu a odniesol k zaparkovanému autu. Opakovane tak po tréningu odvážal z prírody smeti dobrovoľne a nepochybne s dobrým pocitom na duši. Nevídaný je najmä fakt, že na odvoz smetí použil svoje vlastné auto. Deň za dňom sa tak môže prebehnúť v čoraz čistejšej prírode. Jedno z najväčších prekvapení bola rozpadnutá celá sedačka.

Stupava Kameňolom a čistenie

Fotodokumentácia pôvodne za iným účelom
Adrian si svoje doplna smeťami naložené auto niekoľko krát vyfotografoval a jedného dňa zavesil na svoj Facebook hneď niekoľko záberov. Nešlo mu pritom ani o slávu, ani uznanie. Skôr motivovanie ostatných, aby to skúsili tiež. Práve cez túto motiváciu sme sa dostali k fotografiám aj u nás a radi by sme o jeho čine dali vedieť aj vám. Ak sa prebehnete v týchto miestach teraz, za čistejšiu prírodu môžete vďačiť nezištnej ochote tohto jednotlivca. Ak by takých pribudlo, mnoho miest na Slovensku by sa zásadne zlepšilo k lepšiemu.
Stupava Kameňolom Spartan race tréning

Stupava Kameňolom Spartan race tréning

Veľké molitany musel zmotať do ľahko prenášateľného tvaru. Do nich zabalil často aj drobný odpad, sklo a iný, inak ťažko prenášateľný odpad.

Stupava Kameňolom Spartan race tréning

Stupava Kameňolom Spartan race tréning

Niečo, čo bežne Slováka robiť neuvidíte. Baliť a zmotávať odpad niekde v lesoch, aby sa dali čo najlepšie zobrať počas bežeckého tréningu do doliny. Ak uvidíte takto pripravený odpad na zvážanie, skúste ho nerozkopať… alebo sa ho chopte a skúste ho odniesť do doliny sami. (ak ide o odpad a nie o ruksak nejakého „široko-rádiusového“ hubára)

Stupava Kameňolom Spartan race tréning

Stupava Kameňolom Spartan race tréning

Andrián Korenič musí mať prírodu naozaj rád. V tieto dni na jeho trasách odpad už nenájdete. Tých uvedomelejších možno bude inšpirovať, zodpovedných však zrejme ani po tomto čine neprinúti zamyslieť sa. Ak viete o ďalších zaujímavých činoch ľudí, ktorí originálnym spôsobom a nezištne môžu motivovať aj ďalších ľudí k niečomu veľkému, dajte nám o tom vedieť.

Autor foto: Adrian