Hurikán Sandy: mŕtvi, nezvestní a zničených niekoľko miest, zatopené metro…

0
1906

Atlantic City ZatopenéNa východné pobrežie zaútočila jedna z najhorších prírodných katastrof v histórií Ameriky. Superbúrka Sandy, ktorá včera večer udrela a v noci vyčíňala s najväčšou silou si už zatiaľ vyžiadala minimálne 16 obetí (aktualizácia 31. 10. 2012 – obetí je minimálne 33) a počet sa neustále mení. Mnohí ľudia sú nezvestní. New York prišiel aj o jednu z atrakcií, repliku lode Bounty, ktorá je známa z histórie a nejedného príbehu týkajúceho sa jej posádky. Mohutná voda spôsobila rozsiahle záplavy na Manhattane, poškodené sú historické budovy aj moderné objekty. Silná voda a silný vietor stihli napáchať nevyčísliteľné škody. (foto: youtube, Atlantic City)

Explózie zničili elektráreň na Manhattane
Dve mohutné explózie zničili elektráreň a tak vyradili z prevádzky elektrický prúd v celých štvrtiach. Video zachytáva postupné vypínanie energie v niektorých budovách.

Podzemie zatopené
Podzemné parkoviská sú celkom zaplavené vodou a najhoršie na svoju „subpolohu“ doplatilo známe metro. To už uzavreli v predstihu a snažili sa uzatvoriť aj miestnosti s elektrickou energiou, ktorých je v metre viacero. Mohutná voda však metro zaplavila a spôsobila tak niekoľko miliardové škody. Elektrické vedenie zoskratovalo, zariadenie, elektronika, bezpečnostné systémy ako aj rôzny komplex údržbárskych miestností je zničený, keďže prechody a komplexy nie sú budované vždy aj na vodotesnosť schopnú odolať mohutnému tlaku vody.

Wall Street zatopené

Manhattan na nepoznanie
V noci sa Manhattan zmenil na kalné kúpalisko. Mnohé autá, ktoré neopustili ostrov, boli zničené. Vyššie položené miesta tiež nezostali uchránené pred vyčíňaním počasia, keďže silný vietor porozbíjal niektoré okná, najmä ak zostali nezabezpečené, alebo oslabené.

Zatopený McDonald’s na Manhattane

Zatopené sú aj predmestia New Yorku
Pivnice rodinných domov sú zatopené taktiež. Ľudia sa snažia zabrániť postupu vody rôznymi spôsobmi. Pred búrkou záchranárske zložky aj ťažká technika pomáhali s usádzaním betónových stien na problematické miesta a nízko položené ulice. Na tomto videu má jeden z reportérov vážne problémy udržať sa na nohách.

Značné škody nepostihli len New York, ale aj ďalšie mestá
Sandy udrela aj na ďalšie známe americké mestá na východnom pobreží. Silno zasiahla aj Philadelphiu, Washington, Atlantic City, New Jersey až po Kanadu.

Rieka Delaware v severnej Philadelphii

New Jersey, rieka Delaware

Postihnutý Delaware, ľudia vykúpili generátori

Atlantic City

Po takejto mohutnej skaze sa dá očakávať veľmi rýchla a úspešná snaha obnoviť mestá a život v postihnutých mestách. Už teraz sa objavujú názory ľudí zo západu a stredu USA, nehovoriac o zvyšku sveta, že by radi pomohli. Na webe je možné nájsť názory ľudí z celého USA, ktorí mienia pomôcť aj vlastnými rukami. Z tohto sa bude mesto spamätávať ešte veľmi dlho.