Foto povodní v Bratislave: 10 metrový Dunaj, voda v Eurovei (5. jún)

12
7660

Dňa 5. júna sa zdvihla hladina Dunaja približne o meter oproti rovnakej dobe včera. Ako prvé miesto sme dnes navštívili Euroveu, kde Milan Rastislav Štefánik stojí a pozerá na mohutnú valiacu sa kalnú vodu. Ak by ste stáli za ním pri fontáne novej budovy SND, mali by ste výnimočne možnosť vidieť už z tohto miesta Dunaj, ktorý je vyššie, než kedykoľvek pred tým. Môže za to aj účinná bariéra brániaca prechodu vody do centra a k nižšie položeným uliciam.

Dunaj zdvihla hladina 5. jún záplavy Bratislava

Eurovea a jej krásny udržiavaný trávnik je z časti už pod vodou. Dokonca aj niektoré vnútorné priestory Eurovei samotnej majú byť pod vodou. Schody už celé nevidieť. Všetky lode, ktoré kotvia pri pobreží bez ťažkostí držia na svojich miestach. Je však zvláštne sledovať, že prístupové schodíky často smerujú z hora nadol na loď. Dnes z hora z lode smerujú nadol často do miest, ktoré sú už pod vodou, keďže lode vyzdvihlo o niekoľko metrov vyššie. Ukrajinská loď Ukraina na jednom zo záberov má na palube niekoľko ľudí. Ich prístup na pevninu je už len po vode, pretože schodíky sú pod vodou. Prechod chodníkom pod starým mostom je uzavretý policajnou páskou a priestor polícia kontroluje.

Dunaj zdvihla hladina 5. jún záplavy Bratislava
Dunaj zdvihla hladina 5. jún záplavy Bratislava
Dunaj zdvihla hladina 5. jún záplavy Bratislava

Časovanou bombou môžu byť dostatočne nezaslepené staré vývody kanalizácie z ulíc a mestskej kanalizácie do Dunaja. Už dnes sa voda opiera o bariéru a tak sa nedá pochybovať o jej prínose. Spodný modrý pruh na skladanej bariére je pod starým mostom viditeľne pod vodou. Voda siaha aj k divadlu Aréna a celkom je zatopený aj do včera ešte suchý priestor, odkiaľ je vyhotovených niekoľko našich záberov zo včera. Voda pokrýva takmer celú plochu parkoviska, vyčnieva len stred, ktorý je položený vyššie než zvyšok parkovacej plochy. Okolie obkolesuje postavená bariéra.

Dunaj zdvihla hladina 5. jún záplavy Bratislava

V blízkosti je už zatopená časť priľahlej budovy. Pri Eurovey je zatopené spodné poschodie jednej budovy, ktorá bola zdanlivo od vody ďaleko, no hladine nestála ani vzdialenosť v ceste. Zatopené sú tak aj koľaje pri Eurovei bližšie k mostu Apollo. Hladina má dosahovať 10 metrov a stále nie je koniec.

Dunaj zdvihla hladina 5. jún záplavy Bratislava

Ďalšie fotografie
Oveľa viac fotografii sme vám zavesili na náš Facebook. V prípade, že máte záujem z nejakého dôvodu si pozrieť panoramatickú fotografiu, môžete nekomerčne využívať nasledovný súbor, ktorý sme pre vás uložili na filehostingový server:

Panoramatická snímka zo stredu mosta: http://uloz.to/xUtU26Tk/dunaj-zaplavy-bratislava-panorama-zaujimavosti-jpg

Panoramatická fotografia Bratislavy a Dunaja záplavy 2013

ZANECHAŤ ODPOVEĎ