Fajčíte doma? Určite patríte do nižšej strednej vrstvy

17
3522

cigarety

Aj napriek tomu, že životná úroveň stúpa a v poslednej dobe zažíva veľký boom zdravá strava, na Slovensku stále nájdeme mnohé byty a domácnosti, v ktorých sa fajčí. Fajčenie v uzavretých priestoroch je záležitosť socializmu, ktorá sa, bohužiaľ, zachovala dodnes. Nie je to však celoeurópsky trend, no čím východnejšie postupujeme, tým nájdeme viac fajčiarov, ktorí si radi zapália doma v kuchyni či v obývačke. Ide o charakteristický znak nižšej strednej vrstvy, alebo má fajčenie v uzavretých priestoroch aj svoje výhody? Nech je to akokoľvek, návštevu si k sebe nevolajte. Kým v minulosti bolo fajčenie považované za spoločenskú udalosť a ten, kto fajčil, bol vyššieho postavenia, dnes je to úplne naopak.

 

Fajčenie cigariet vo svete a na Slovensku

Aj napriek všetkému Slováci stále nepatria medzi ťažkých fajčiarov. Zostávame dokonca aj za Českom, v ktorom priemerný Čech ročne vyfajčí až 2 100 cigariet, zatiaľ čo my, Slováci, len 1 500. Podobne ako my sú na tom aj Maďari, Poliaci alebo Rakúšania. Vo všeobecnosti platí, že čím sa posunieme viac na západ, cigariet ubúda. Úplne najmenej fajčia Nóri, Holanďania či Francúzi, kde na hlavu ročne pripadá menej ako 900 cigariet. Kto však fajčí v Európe najviac? Sú to Rusi, ktorí sú naozaj tuhými fajčiarmi. Ďalej sa k nim radia Bulhari či Gréci a nezaostávajú ani Ukrajina a Bielorusko. Priemerný Rus vyfajčí ročne viac ako 3 000 cigariet, Ukrajinec len o päťsto menej. Rusi majú fajčenie cigariet zakorenené hlboko v génoch, a preto ak pôjdete v Rusku taxíkom a váš vodič si zapáli priamo v aute, nečudujte sa. Je to normálne a v Rusku akceptovateľné.

fajcenie

Fajčenie v byte je prejavom nižšieho spoločenského postavenia

Ak sa nad tým zamyslíme, prídeme na to, že je to pravda. Tuhí fajčiari často nemajú zvyšné peniaze na kvalitné jedlo a radšej si zapália cigaretu v kuchyni či obývačke. Samozrejme, že ani fajčiari sa nedajú všetci hodiť do jedného vreca, no tí, ktorí fajčia na párty a tí, ktorí doma v obývačke, sa od seba veľmi líšia. Denne sa vo svete predá takmer pätnásť miliónov cigariet a za jednu milisekundu zhruba 170 cigariet. Ak však spolu žijú fajčiari v jednej domácnosti, je úplne tolerované fajčenie takmer v každej časti bytu a obľúbené „zapálenie si” vo vani je denným rituálom. Čo však, ak príde návšteva? Pre nefajčiarov je veľmi ťažké tráviť čas v miestnosti, ktorá je zafajčená v každom kúte a aj keď to samotný fajčiar necíti a neuvedomuje si, smrdí.

fajcenie

Aký máte názor na fajčiarov, ktorí fajčia u seba doma? Ak im to budete vyčítať, obránia sa tým, že sú doma a môžu si robiť čo chcú. A majú pravdu. Avšak, ak viete, že idete k niekomu, kto fajčí v uzavretom priestore, viete to ignorovať alebo sa takýmto návštevám vyhýbate?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ