Evidencia psov: niektoré stránky miest zverejňujú aj mená

0
3638

Bandog malýNiektoré väčšie mestá na svojich stránkach už v minulosti, alebo až v posledných pár mesiacoch začali zverejňovať podrobné prehľady registrovaných psov. Dozviete sa tak napríklad niečo o tom, aké psy sú na akej ulici registrované, ich plemeno, prípadne veľkosť, pričom niektoré mestá môžu zverejniť aj meno držiteľa psa. Pomerne veľa údajov, ktoré sa dajú rôznym spôsobom škaredo zneužiť, mne napadá rovno asi päť, je tak voľne prístupných cez internet.

V zozname sú len poctiví platiaci
V zozname sa nachádzajú len tí, čo za svojho psa odvádzajú daň. Čiže poctivci, alebo skutoční chovatelia psov. Nenachádzajú sa tam tí, čo psa nemajú, psa neprihlásili, alebo v posledných rokoch už neuviedli psa, hoci dožíva posledných pár rokov svojho života. Ten tretí prípad je niekedy dôsledok neprimerane vysokých daní za psa, kedy sa chudák sám chlap v byte musí rozhodnúť, či chlieb na 4 mesiace alebo jedny dane za psa (aj taký je prípad, keď si malé nemenované mesto určí dane vyššie ako je dvojnásobok daní v Bratislave, či kdekoľvek inde). Je na každom meste ako podrobné sú tieto zoznamy vystavené. Rimavská Sobota napríklad ako jedna z mála zverejňuje zoznam majiteľov psov a nie zoznam psov, čiže konkrétne mená a aj adresy ľudí, no neuvádzajú plemeno a vzhľad psa. Iné sú zas orientované na psa samotného. Na stránkach niektorých miest sa nenachádzajú, väčšie mestá nimi však disponujú. Nižšie je niekoľko ukážok takýchto zoznamov.

Bratislava Staré Mesto – http://www.staremesto.sk/
Skalica: http://e.skalica.sk
Trnava: http://www.trnava.sk/
Liptovský Mikuláš: http://egov.mikulas.sk/
Svidník: http://www.svidnik.sk/
Šaľa: http://www.sala.sk
Banská Bystrica: http://www.banskabystrica.sk/
Rimavská Sobota: http://www.rimavskasobota.sk/

Slúžia na informovanosť toho, aké psy vo vašom okolí žijú. Určite sa však na niečo také nespoliehajte. Na druhej strane teraz poslúžia aj všetkým susedkám – paničkám na dôchodku, ktoré ako vajce vajcu sa podobajú v ohováraní a sliedení, bonzovaní a sledovaní. Momentálne prebiehajúce pripomienkové konanie k novopripravovanému zákonu celkom zakazujúcemu dve plemená a obmedzujúcemu 13 ďalších, sa nakoniec bude týkať všetkých tých poctivcov, čo majú psov prihlásených, respektíve ich majú s dokladmi a absolvujú výstavy. Drvivá väčšina tých, ktorí v zozname nie sú, budú zároveň zväčša tí, vďaka ktorým sa postavil spomínaný zákon. Iróniou je, že práve tých sa zákon vôbec nedotkne.