Egyptská Hurghada je pokojná. Svetové médiá úmyselne zavádzajú?

2
1710

Svetové agentúry informujú, že v hotelových rezortoch je zákaz vychádzania, informujú o nepokojoch a zlej atmosfére v celom Egypte a viete aká je v skutočnosti pravda? Tak to budete naozaj zaskočení. V Hurghade je pokoj. Žiadne zákazy vychádzania neplatia. Ak je nejaký zákaz v severnej Alexandrii, tak istotne nie v Hurghade. Je to totiž to isté, ako keby sa nepokoje diali v Poprade, ale v Bratislave by zakázali vychádzať večer von.

„V turistických letoviskách pokračujú nepokoje“ – táto správa, ktorú ako vírus od agentúr preberajú ďalšie a ďalšie médiá je presne to isté, ako keď poviete o Slovensku, že „na lyžiarskom vleku pobehuje pedofil s nožom.“ – žiadne určenie kde všade to je možné a kde vám to nehrozí. Každý automaticky medzi letoviská berie tie na severe ako je Alexandria.

V Hurghade máme niekoľko priateľov. Tí sú sami znepokojení z toho, čo sa o letovisku píše. Do neskorého večera sa prechádzajú po Dahare, po bazároch a baroch. Nikde žiaden protestujúci, jediný vyvalený kôš, ani rozbitý výklad. Dovolenkári v Hurghade sami tvrdia, že nechcú domov, keď nie je dôvod. Naša známa, žijúca v Hurghade dlhodobo potvrdzuje, že niektoré vyhlásenia v médiách dávajú ľudia, ktorý pokladajú situáciu za celoplošnú, absolútne sa nevyznajú v geografii a už vôbec nie v matematike a prepočte vzdialeností. Zrejme totiž ani v Egypte nie sú a ten čo im poskytol informácie sa celkom iste z Káhiry ani nikam nepohol.

Facebookový kamarát pracujúci minulý rok v hoteli v Marsa Alam, oblasti južnejšie od Hurghady opäť potvrdil, že aj v okolí Marsa Alam je pokoj. V celom Egypte vedia, čo sa deje v hlavnom meste, a mrzí ich, že svet si nevie otvoriť mapu a pozrieť, kde sa vlastne nepokoje dejú. Začínajú si v krajine uvedomovať, že bez turistov si ubližuje, no prvoradé je vyriešiť vlastnú politiku.

Článok som pôvodne naplánoval na zajtrajšok ráno, ale po tom, ako práve dorazil jeden komentár k článku od užívateľky Izy, ho pripájam aj sem. „Takže pre všetkých, ktorí naleteli správam z médií, že aj Hurghada je ohrozená a húfne rušia dovolenky, prikladám odkaz od veľmi zlatej osôbky, ktorá žije v Hurghade a ostala tam aj teraz:
„Ahojte, ďakujeme za podporu, ale tu sa fakt nič nedeje…..Je tu kľud ako po plešine… Obchody sú zásobované normálne, doprava normálna, žiadne rabovačky, prestrelky… Jediné, čo ma hnevá je, že v telke hovoria hlúposti o nebezpečenstve v Hurghade…. Rozruch je len v Caire“…“.

Zo všetkých týchto informácií je zrejmé, že spomínané nepokoje sú záležitosťou hlavného mesta Káhiry a blízkych miest v delte Nílu. Životy klientov v Hurghade nie sú nijak ohrozované. Vyznieva až šialene, aby sa niekto mal báť svojho života a mal by sa obávať práve Hurghady, prípadne Marsa Alam. V Hurghade podľa informácií z internetu je stále viacero slovenských a českých turistov a ani jeden nepôjde dobrovoľne domov. Ako som však spomenul, keď sa v Poprade bijú, podľa logiky svetových médií a vyhlásení neinformovaných slovenských ľudí, sa máme obávať celého Slovenska? Mimo toto všetko, ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie o neodporúčaní cesty do Egypta, nie o zákaze. Titulok „najvyšší stupeň nebezpečenstva“ si pridali médiá s chuťou, keďže vedia že slovenské vzťahy sú s Egyptom veľmi úzke, už čo sa len turistického ruchu týka.

Comments are closed.