Dušan Džamonja Sculpture Park, sochársky areál v chorvátskom Vrsare

0
2824

Chorvátske mesto Vrsar na Istrii vás môže prilákať na krásne pláže, čistú prírodu, miestne nuda pláže, či viacero ďalších atrakcií. Umelecky cítiaci návštevníci určite nepohrdnú návštevou ohradeného, no voľne prístupného areálu sochárskeho parku v Chorvátsku slávneho umelca Dušana Džamonju. Sochár ktorý pri svojej práci využíval tvrdé prírodné materiály, zmesi a neraz siahol aj po železe, na rozľahlom mierne nerovnom pozemku nechal postaviť svoj dom, no zároveň viacero sôch rozmiestnených po celej šírke priestranstva. V priebehu šesťdesiatych až osemdesiatych rokoch vytváral priebežne zo železných reťazí a ďalších železných materiálov neraz veľmi precízne rôzne diela. Pre ich stálosť je ich možné stále nájsť v rovnakom stave aj po rokoch bez prílišného zničenia pôsobením vody a prímorského vzduchu. Podľa miestnych sa príliš do voľného areálu neodporúča vstupovať počas silných búrok. Údajne totiž veľké a ťažké železné diela pútajú blesky najviac zo všetkého na okolí.

Dušan Džamonja Sculpture Park

Dušan Džamonja Sculpture Park

Dušan Džamonja Sculpture Park

Dušan Džamonja Sculpture Park

Dušan Džamonja Sculpture Park

Miesto je v súčasnosti využívané na stretnutia umelcov, vystúpení a ďalších sochárskych výstav. Pri návšteve miesta máte možnosť bezplatného pohybu v celej jeho šírke, mimo dom. Pri vstupe sú k dispozícií letáky a propagačné materiály. Opäť bezplatne. Napriek žiadnej ziskovosti sa oň starajú a hoci tento druh umenia hovorí len málo bežnému konzumentovi umenia, zastavujú sa tu mnohí návštevníci aspoň pre oddych. Parkovanie pri vstupe je bezplatné.

O umelcovi
Dušan Džamonja sa narodil v roku 1928 v macedónskej Strumici. Od roku 1945 študoval na akadémii výtvarných umení v Záhrebe a od roku 1953 sa venoval práci vo vlastnom štúdiu. Je autorom prevažne sochárskych diel, kde využíval železo a kameň. Vystavoval na viacerých súťažiach a je nositeľom mnohých ocenení a uznaní. Vystavoval v New Yorku, v Tate Gallery Londýn, v Múzeu moderného umenia v Paríži, či v Sao Paole a mnohých iných pre sochára zvučných mestách a sieňach. Zomrel 14. januára v roku 2009 vo veku 80 rokov.

Mapa: / GPS parku: 45.160005, 13.611016 / GPS parkoviska: 45.160687, 13.611137

Miesto sme navštívili v spolupráci s CK Suntravel