Daň z predaja nehnuteľnosti bude realitou od 1.1.2011

1
1749

Daň z predaja nehnuteľnosti nadobudne platnosť po Novom roku. A týkať sa bude práve nehnuteľností, ktoré sa kúpili alebo postavili a skolaudovali po Novom roku taktiež. Zdaneniu má podliehať rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou a jej predajnou hodnotou. Aspoň to tvrdil minister Mikloš, ako dnes preberali dôchodcovia v nemenovanej krčmičke.

Nová vláda upravuje viaceré oblastí daní. Otázne je, či z chudobných nebudú chudobnejší a z bohatých stále tí istí. Pretože zatiaľ všetky zmeny v daňovom systéme tvorili tento problém. Zmeny najmä čo sa týka nehnuteľností sa nebudú týkať majiteľov nehnuteľností, ktorý ich vlastnia teraz a budú ich chcieť neskôr predať. Nikde však nenájdete informácie o tom, že ak aj neskôr kúpite ruinu za 2 koruny + stavebný materiál za 5 korún = vlastne nadobúdacia hodnota je 7 korún a spravíte z toho luxusný dom práve za 7 korún, nikde nevyhovoríte, že nechcete platiť daň z tých 5 korún, lebo nešlo o nehnuteľnosť ale materiál. Samozrejme, teraz fantazírujem, alebo skôr hovorím o mojom pláne, kúpiť jednu nehnuteľnosť a venovať sa prestavbe s materiálom. To aby som začal uvažovať o kúpe nehnuteľnosti už tento rok.

To dokonca môže znamenať mierny nárast cien pred koncom roka, kedy budú mnohí chcieť uvažovať strategicky a budú sa chcieť dostať k rodinnému domu alebo bytu. Hoci sa dopyt nemusí nijak prejaviť, dá sa očakávať lokálne zvýšený záujem práve pre obavy z platby daní. Ceny nehnuteľností sa predsa neustále môžu vyvíjať inak, ceny materiálu, životná úroveň a najmä ponuka nehnuteľností neskôr… to všetko môže ovplyvniť cenu a nakoniec vami roky zveľaďovaný dom budete musieť z finančných dôvodov predať, s veľmi nízkym ziskom si niekto môže ustlať pod mostom, iní kúpiť niečo oveľa menšie. Veď prečo mnohí kúpia dnes dom? Predsa aby ho mohli vylepšovať, zrekonštruovať, rozšíriť, opraviť a bývať v ňom. Málo kto si dom kúpi, aby spustol a upadol. Práve takto sa prirodzene z často úbohých lacných stavieb stávajú pohodlné drahšie obydlia, neraz aj luxusné a hodnotné. Až do chvíle, keď príde situácia nútiaca k predaju.

Dnes pri jednej samoobsluhe neďaleko zastávky posedávalo asi 12 Rómov zavčas rána s krabicovým vínom a ohorkami v rukách. Jeden v kontexte hovorí hrubo jednej žene „…Dostala si eura, kde si ich dala?!…“ na čo sa ozvala jedna pani zo skupinky v krikľavo-farebných šatách: „No a koľko dostávaš?“ a dostala odpoveď „no málo, málo veď len trochu to je na chvíľu.“. Prínosná diskusia, očividne odberateľov sociálnych dávok v hmotnej núdzi. Nejdú náhodou peniaze pracujúcich a tých chudákov čo musia predať dom, o ktorý sa dlho starali a ešte prídu o časť peňazí, práve sem? Financujú výrobcov krabicového vína a tabakového priemyslu? Veď sa aj jedna slečna, očividne s priateľom na neho obrátila a počuteľne ale nehlasno povedala: „Toto je z našich daní…úžas.“ Keby ten supermarket, od nich vzdialený len 15 metrov, zháňal ukladačov potravín do tašiek, čistých, upravených v pracovnom odeve, ako veľmi by sa zvýšila úroveň predajne, ale aj nákupu v takej predajni? V USA to predsa funguje. Sociálne slabší majú možnosti pracovať. Pokiaľ samozrejme chcú. A možno by tak neboli odkázaný len na štát, mohlo by byť viac peňazí v štátnej pokladnici a nakoniec menej tupých zákonov ako je tento. Som naozaj nadšený, najmä preto že už teraz začali realitky mierne zvyšovať niektoré ceny. Toľko môj názor…

Pridané k článku o pár mesiacov neskôr…
Po nejakom čase sa stále z nejakých dôvodov vraciam k tejto téme. Rozmýšľam, že daň z nehnuteľnosti (v inteligencii zákonov) ešte nie je nič proti dani z prenájmu. Tam je absurdnosť niektorých krokov naozaj až zmyslovzbavená. Všetci, čo prenajímajú nehnuteľnosť a prenájom bol napríklad ich udržiavateľom pri živote, budú musieť odvádzať nie len že vyššie dane, ale aj zdravotné odvody. A keď sa prenajímateľovi niečo stane, nepomôže mu, že poisťovni odvádzal vyššie poplatky, zdravotná starostlivosť mu nebude nijak vylepšená, ani zvýhodnená. Nariadenia našej vlády vedú neustále viac a viac niekam inam, len nie k lepšiemu.

Poradňa a fórum ohľadom dane v jednom je napríklad k článku na tomto odkaze. Môžete tam nájsť odpovede na vaše otázky. Nie len úvahy jedného nespokojného človeka. Starší článok na hospodárskych novinách.

Comments are closed.