Costa Concordia: tento luxus padol za obeť ľudskej chybe a vode

0
1611

Novodobé dejiny si nepamätajú stroskotanie lode takejto veľkosti a hodnoty. Niet divu, že si mnohí spomenuli na Titanic, ktorý bol pôvodne názvom vyjadrujúcim silu a moc. Dnes si Titanic prirovnáme ku katastrofám automaticky a pokiaľ dnes niekto nazve loď Titanicom, jedine ak z recesie, alebo pre poverčivosť z veľkej odvahy. Že sa podarilo stroskotať mohutnej výletnej lodi Costa Concordia najskôr vyzeralo ako malý problém. Prvé fotografie v médiách totiž loď zobrazovali ešte stále stojacu a len mierne naklonenú. Horšie to však začalo po tom, čo sa loď celkom prevalila a svetom prešli informácie, že mŕtvych je viac než šesť. Podarilo sa mi nájsť pekné prezentačné video, kde si môžete pozrieť všetok luxus, ktorý padol za obeť ľudskej chybe a vode. Loď sa bude totiž opravovať len veľmi komplikovane a množstvo zariadenia je zničeného a ďalej nepoužiteľného.

Ďalšie novinky týkajúce sa stroskotania lode:
Médiá a svet kritizujú kapitána, že zbabelo ušiel z lode skôr. Dnes je v policajnej cele, kde ho čaká vyšetrovanie pred súdom. Zatiaľ nie je jasná ani príčina, hoci sa ráno objavili nejaké informácie, že niekto z posádky chcel pozdraviť kamaráta na brehu, čo sa nezdá za veľmi vierohodnú a hlavne logickú informáciu. To by potom bol asi najdrahší pozdrav na svete. Taktiež sme sa mohli dozvedieť o nezvestných alebo mŕtvych ľuďoch, ktorých má byť teraz asi 29. Po prevrátení lode sa podarilo vo vnútri nájsť živý manželský pár. Potápači prehľadávajú okolie. Tento typ lodí je veľmi rozsiahly a orientácia v nich môže byť komplikovaná. Mnohí kritizujú aj fakt, že pôvodne posádka vyhlasovala, že problém nastal pre poruchu a čoskoro bude odstránená. S evakuáciou sa začalo vraj neskoro a nebola tak hladká ako cvičenie evakuácie pri vyplávaní. Verejnosť však spoznala aj niekoľko hrdinských činov jednotlivcov, ktorí na lodi pomáhali zachraňovať životy. Poznáme príbeh aj pani, ktorá prenechala svoje miesto zdravotne postihnutým, no vzápätí sa stratila a už ju nikto nevidel. Ako posledný zostával na lodi poručík, kapitána nebolo nikde. Predstava o bielobradatom kapitánovi ako z Titanicu, ktorý naozaj dodrží pravidlo posledného na lodi, sa nenaplnila. Ten z Concordie sa obhajuje, že ho loď sama vymrštila do vody. Predtým však podľa médií hovoril o preplávaní na breh, aby mohol dohliadať nad evakuáciou z brehu. (? divné).
Celé mohutné mesto teraz prehľadávajú záchranári a zatiaľ neexistujú plány na to, ako dostať loď opäť do prevádzky, alebo aký bude odteraz jej osud. Sme radi, že si dovolenku na tejto lodi v správnom čase rozmysleli aj naši priatelia, inak by sme mali možno autentické fotografie, ale možno aj o priateľov menej.