Čo vlastne znamená nominálna hodnota mince?

0
10581

Pokiaľ sa pohybujete vo svete zberateľstva, zlata a mincí, nepochybne poznáte pojem nominálna hodnota. Ak však len tušíte, hneď si ho aj vysvetlíme. Po pravde, aj my v redakcii sme pri niektorých detailoch boli prekvapení.

Nominálna hodnota zberateľskej mince znamená formálnu hodnotu mince vyjadrenú v peniazoch. Za túto hodnotu mincu nekúpite, keďže obsahom striebra alebo zlata sa hodnota pohybuje niekde celkom vyššie. Všetky zberateľské mince, ktoré vychádzajú aj na Slovensku a vydáva ich NBS, majú svoju nominálnu hodnotu, ale zároveň aj trhovú / zberateľskú hodnotu. Ako príklad môže byť minca Vlkolínec – Svetové dedičstvo UNESCO z roku 2002, vydaná s nominálnou hodnotou 200 Sk. Určite by ste urobili veľkú hlúposť, ak by ste ňou v čase platnosti koruny zaplatili tovar v tejto hodnote. Nie že by to nebolo možné, po pravde by ste aj mohli, ale bola by to škoda. Jej trhová hodnota v najvyššej kvalite sa v súčasnosti pohybuje od 45 € vyššie. Ďalším príkladom môže byť aj strieborná minca vydaná pri príležitosti 150. výročia Memoranda národa slovenského s nominálnou hodnotou 10 €. Samozrejme, že by ste si za ňu relatívne mohli kúpiť lístky do kina s balíkom popcornu. No opäť by to bola veľká chyba. Skutočná cena mince, ktorá je dôležitá, sa v špičkovej kvalite pohybuje od 33 € vyššie. Cenu mince pritom ovplyvňuje kvalita, čistota, kazovosť, ale napríklad aj počet vydaných kusov. Hoci by sa zdalo, že keď minca vyjde v náklade 20 000 kusov, že je to veľa, pravda je taká, že v rámci sveta, zberateľskej scény a celkovo trhu to môže byť veľmi malé číslo. Za pár desaťročí dokonca možno stovka mincí z rôznych dôvodov zmizne a len tak ľahko sa k nej nemožno dostať.

Takže: Nominálna hodnota je formálna hodnota mince ako platidla, stanovená Národnou bankou Slovenska, pričom za túto cenu mincu nemožno kúpiť, pretože k jej hodnote sa pripočítava aj zberateľská hodnota, nehovoriac o obsahu vzácnych kovov.

Minca zberateľská

K tomu, aby sme sa mohli dostať k správnym informáciám a aby sme mohli priniesť skutočnosti z konkrétnej oblasti sme sa pre tento účel spojili s našim partnerom Goldvia, s.r.o, ktorý spravuje server vzacne-mince.sk. Práve spoločnosť Goldvia sa venuje dlhší čas trhu so zlatom a vzácnymi mincami. Aj tam je pár ďalších ukážok z rôznych zberateľských mincí.