Cirkev Lietajúceho špagetového monštra nechcú poľské úrady uznať

0
2939

Cirkev lietajúceho špagetového monštra a jej veriaci, ktorí sa nazývajú pastafariánmi, neboli v Poľsku uznaní ako cirkev. Po náboženstve rytierov Jedi, ktoré vychádza z fiktívnych postáv v sérii Hviezdne vojny, sa svet čoraz viac dozvedá o neobvyklej cirkvi, podľa ktorej svet vznikol precedením cez cedník. Predstavitelia tejto recesistickej cirkvi naposledy neuspeli pri registrácií cirkvi a získanie oficiality v susednom Poľsku.

Pastafariánstvo

Zrejme veľký kus srandy, ale aj protestu
Originálny názov Flying Spaghetti Monster označuje s najväčšou pravdepodobnosťou spoločenstvo ľudí so zmyslom pre humor, ktorí sa snažia určitým spôsobom zároveň protestovať proti systému náboženstva a reagujú tak na zákony týkajúce sa náboženstiev platné vo väčšine krajín sveta. Sloboda vyznania, bránenie náboženských zákonov a spôsobu života jednotlivých veriacich totiž zachádzalo pri miešaní kultúr do prípadov, kedy boli mnohé krajiny nútené meniť zákony štátne. Len aby sa neupierala sloboda vyznania. Vodičák Pastafarián Rakúšan
Mnohí majú teda pocit, že vznik šialených náboženstiev, ku ktorým sa však hlása bohatý zástup ľudí, je pokusom sa odlíšiť, upozorniť na nebezpečenstvá vyplývajúce z náboženských slobôd a dôkazom je toho aj istý Rakúšan, ktorý sa ako veriaci pastafarián nechal vyfotografovať na doklady s cedníkom na hlave. Vyplývalo to z jeho náboženskej slobody a preto mu to vraj bolo umožnené.

Za všetko môže Bobby Henderson a pokus o vážnu recesiu
Náboženstvo založil fyzik Bobby Henderson v roku 2005 ako recesistický spolok reagujúci na rozhodnutie výboru školstva v štáte Kansan vyučovať náuku o biblickom stvorení sveta ako rovnocenné učivo, pričom rovnaká škola oslabila učivo spomínajúce zem ako veselo obývanú dinosaurami, mamutmi a životom pred človekom. Bobby sa preto pokúsil v júni roku 2005 zaregistrovať Pastarariánstvo ako rovnocenné učivo na školách, aby sa vyučovala teória o veľkej špagetovej príšere v bežnom vyučovaní. Samozrejme neuspel, no zaujal a odvtedy sa k nemu hlási čoraz viac ľudí.

Oficiálne stránky náboženstva: http://www.venganza.org

ZANECHAŤ ODPOVEĎ