Čipovanie domácich zvieratiek už nebude povinné, ale len dobrovoľné

0
1568

Vláda SR dnes schválila zmenu zákona, ktorý prikazoval čipovanie domácich zvierat ako sú mačky, psy a fretky. Po novom bude čipovanie len dobrovoľné. V samotnej Európskej únií totiž nebolo čipovanie prikázané, ale bolo povinné pri pohybe zvierat medzi hranicami ako forma ich identifikácie. Čipovanie sa po novom bude týkať len zvierat, ktoré sa pohybujú medzi členskými štátmi, alebo prichádzajú z iných štátov do EÚ. V rovnakej podobe je zákon aj v iných krajinách EÚ.

Čipovanie zvieratiek - veterinár

Problém vyriešený… ale až o 70 dní
Povinnosť čipovať domácich miláčikov postavila do pozoru chovateľov, majiteľov psíkov, mačiek a fretiek. Otvorila biznis pre veterinárov, ale hlavne spôsobila neistotu medzi majiteľmi zvieratiek. Mnohí aj napriek zákonnej povinnosti svoje zvieratko nedalo začipovať. Tým by riskovali pokuty, alebo trestné stíhanie, pričom po tejto zmene sa toto riziko stráca. Pre chovateľov zvierat, ktorých sa povinnosť týka, tak ide o jednu z mála pozitívnych zmien posledných rokov smerujúcich od vlády.

Zmena zákona vstupuje do platnosti v januári 2014. Iniciátormi zmeny boli poslanci Smeru Marián Záhumenský, Ľuboš Martinák a Tibor Lehocký. Do začiatku platnosti je však platný starý zákon a tak stále hrozí možná pokuta za nerešpektovanie zákona. Preto pozor.